Żyj, słodka nadziejo! Szkło Patriotyczne w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Na naczyniach widnieją motywy związane z polskimi powstaniami (kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym), a także z wojnami napoleońskimi – są to portrety Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego, Napoleona Bonaparte, a także godło Królestwa Polskiego z lat 1830–1831 oraz okolicznościowe napisy.
Śmierć księcia Poniatowskiego w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 roku przyczyniła się do narodzin jego legendy w Polsce i Europie. Po upadku powstania listopadowego i w czasach Wielkiej Emigracji na naczyniach pamiątkowych ze szkła i porcelany oraz innych artefaktach zaczęto utrwalać jego portrety.
Jednymi z najliczniejszych pamiątek z tego okresu są wizerunki Napoleona Bonaparte, który dawał Polakom – zarówno tym walczącym niegdyś w Legionach, jak i pozostającym w kraju – nadzieję na wolną Ojczyznę i własną państwowość.
Na pucharach i szklanicach widnieją także często postacie Tadeusza Kościuszki przedstawianego podczas bitwy pod Maciejowicami oraz kosynierów biorących udział w insurekcji kościuszkowskiej i walczących w kolejnych powstaniach: listopadowym, krakowskim i styczniowym.
Zabytki powstały w hutach czeskich i polskich, a plastyczną dekorację wyrzeźbili wybitni artyści szkła: Anton Heinrich Pfeiffer (1801–1866), Emanuel Hoffman (1819–1878) i Johann F. Hoffmann (1840–1890), działający w Karlsbadzie.
Reprezentacyjne szklanice i puchary wykonane z kosztownego rodzaju masy szklanej, zdobione dekoracją szlifowaną i rytowaną już od czasów baroku były wysoko cenionymi przedmiotami pamiątkowymi i podarunkowymi.
Na wystawie można też będzie zobaczyć rysunki i grafiki, m.in. cykl siedmiu rysunków Juliusza Kossaka przygotowanych z okazji 100-lecia powstania kościuszkowskiego, i ilustrujących Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która w 1927 r. stała się polskim hymnem narodowym. Pokazane też zostaną wybrane dzieła Artura Grottgera z cyklów: Warszawa I i Wojna, przechowywanych w zbiorach wrocławskiego muzeum. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.