Na Dolnym Śląsku kwitnie handel podkładami kolejowymi [WIDEO]
Podkłady, nasączone są toksycznymi substancjami, które wydalane są z dymem do środowiska. A jednak można go kupić i jest na to popyt, o czym świadczą ogłoszenia w sieci. Czy łatwo zdobyć podkład kolejowy?
Posłuchajcie materiału Doroty Kuźnik:
Sprawą jako pierwszy zajął się Arkadiusz Wierzba z wrocławskiego EkoCentrum.
- Odpowiedziałem na ogłoszenie w internecie i dowiedziałem się, że mam przyjechać w okolice wrocławskiego dworca - tłumaczy Arkadiusz Wierzba:
- Chciałem kupić tylko jeden, żeby sprawdzić czy to jest możliwe. Usłyszałem, że jeden to dostanę w gratisie. Wystarczy powołać się na niejakiego Waldka - dodaje Arkadiusz Wierzba.
Ekolog Paweł Karpiński ostrzega jednak, że handel takimi podkładami jest niezgodny z prawem:
- Zgodnie z polskim prawem takie podkłady mogą trafić tylko do firm, które zajmują się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów niebezpiecznych - mówi Paweł Karpiński.
Ekolodzy apelują do PKP PLK, aby spółka "ukróciła ten proceder" i zwiększyła kontrole nad nielegalnym handlem podkładami.
Rzecznik PKP PLK wysłał do naszej redakcji oświadczenie w tej sprawie. Jego treść publikujemy poniżej:
Oświadczenie w tej sprawie wydało PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przestrzegają zasad postępowania z podkładami zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o odpadach. Podkłady są wykorzystywane tylko jako element toru. Jeśli stają się odpadem trafiają wyłącznie do uprawnionych podmiotów posiadających zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem (ustawa o odpadach) wykonawcy prac na torach są wytwórcami odpadów i odpowiadają za dalsze postępowanie z podkładami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w umowach zobowiązują wykonawców do prowadzenia i udostępniania dokumentów dotyczących właściwego postępowania z podkładami. Ustawodawca przewidział, że odpowiedzialność za zagospodarowanie odpadów wytworzonych w ramach usług spoczywa na wykonawcy robót.
W świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (tj. Dz.U.2018, poz. 21) zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 32 wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymagają i określają w dokumentach przetargowych, aby zamawiane usługi były wykonane sprawnie, rzetelnie i zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.
Spółka nie odpowiada za wtórny obrót podkładów i zdecydowanie popiera wszystkie działania ograniczające i zwalczające nieodpowiedzialną sprzedaż podkładów.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.