Koniec epoki rzemieślników w Legnicy? Ostatni szewc z dyplomem zamyka warsztat
To właśnie rzemieślnikom, którzy zasiadali w Radzie Miasta Legnica zawdzięcza swój rozwój w średniowieczu. Gdyby dzisiaj cechy rzemiosł miały swoje reprezentacje w samorządzie to składałyby się one głównie z fryzjerów i kucharzy. Ostatni mistrz rymarstwa przeszedł na emeryturę. Po 40 latach pracy swój warsztat zamknie równie dyplomowany szewc. Do zakończenia swojej 55-letniej kariery zawodowej nad kopytem szykuje się Antoni Paszkiewicz.
- Z szewców jestem tylko ja jeden. Jest jeszcze dwóch naprawiaczy butów - jeden zakład prowadzi były kierowca, a drugi mechanik maszyn szwalniczych. W tym roku chyba zakończę działalność, więc nie będzie w Legnicy prawdziwego szewca. Ja tylko mogę przyjąć uczniów, bo tylko ja mam papiery szewskie. No i przez 30 lat do nauki zawodu nie było chętnego.
Szef Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy zaznacza, że liczba rzemieślników w mieście jednak nie maleje. Bardzo dużym zainteresowaniem rynku cieszą się fryzjerzy i kucharze. Powoli rośnie również zapotrzebowanie na fotografów, którzy potrafią wywoływać filmy w koreksach i tworzyć odbitki na papierze światłoczułym.
Gdzie teraz legniczanie będą naprawiali buty? Piotr Adamiec, szef cechu rzemiosł różnych przyznaje, że głównie w pasażach handlowych, bo jest kilka punktów oferujących wymianę fleczków, ale z prawdziwym klajstrem czy dratwą mają one niewiele wspólnego.
Film z 2014 r. opublikowany przez DAMI TV LEGNICA:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.