Niespodzianka od Muzeum Narodowego dla kobiet
8 marca w Dniu Kobiet wszystkie Panie mogą zwiedzać bezpłatnie Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały Pawilon Czterech Kopuł i Muzeum Etnograficzne.
W muzeum trwają wystawy (informacja ze strony MNWr)
Kolekcja sfragistyczna barona Hugona von Saurma-Jeltscha
6 marca – 29 lipca 2018
Wystawa pieczęci ze śląskiej kolekcji barona Hugona von Saurma-Jeltscha (1837–1896) prezentująca kilkadziesiąt najcenniejszych eksponatów. Wśród wielu woskowych, papierowych i lakowych pieczęci miejskich, książęcych i kościelnych znajdą się tu między innymi: oryginalny rycerski srebrny tłok pieczętny Thimona von Smogrow z XIV w., pierwsza ogólnomiejska pieczęć Jawora z ok. 1300 r., wrocławska pieczęć sekretna z XIV w., a także krzyżacka pieczęć komtura z Longomoso (Włochy, pd. Tyrol) z XVI–XVII w. Oprócz nich zaprezentowane zostaną także oryginalne rysunki L. Clericusa i egzemplarz publikacji „Wappenbuch der schlesischen Städte und Städtel”, wydanej w Berlinie w 1870 r.
Manieryzm wrocławski
27 lutego – 13 maja 2018
wystawa zorganizowana z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Jest to pierwsza w historii monograficzna ekspozycja poświęcona wrocławskiemu manieryzmowi – fascynującemu okresowi w sztuce miasta, który nadal pozostaje mało rozpoznany. Lata około 1600 r. i początek XVII w. to czas wielkiego rozkwitu stolicy Śląska i powstającej tam sztuki. Zwiedzający zobaczą przeszło 150 dzieł z tego okresu sprowadzonych z całej Europy. Najcenniejszymi dziełami pokazywanymi na wystawie są – po raz pierwszy od czasów wojny zaprezentowane obok siebie – prace pochodzące z kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie. Są to kreacje światowej sławy manierystów: obraz Bartholomaeusa Sprangera Chrzest Chrystusa oraz rzeźba Adriaena de Vries Chrystus przy kolumnie.
„Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki”
Baśnie, bajki i zabawy dziecięce w dawnej grafice i rysunku
23 stycznia – 18 marca 2018
Ekspozycja ukazuje grafiki i rysunki europejskie – w tym polskie – powstałe od 2. połowy XVIII w. do lat 30. XX w. Wystawa została podzielona na dwie części. W jednej z sal pokazano prace odnoszące się do bajek, legend, baśni i klechd („sala baśni i bajek”). W drugiej zaprezentowano grafiki i rysunki związane z tematyką dawnych zabaw dziecięcych oraz gry planszowe („sala dziecięcych zabaw i gier”). Ekspozycję obu wnętrz ożywiają zabytkowe przedmioty treściowo powiązane z założeniami wystawy. Można również obejrzeć ponad piętnastominutowy film zmontowany z przezroczy z XIX i XX w., wyświetlanych dawniej za pomocą latarni magicznych.
„Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming”
Wystawa kolekcji ze Stołecznego Muzeum Chin
12 grudnia 2017 – 11 marca 2018
Pierwsza w Polsce prezentacja eksponatów z bogatych zbiorów Stołecznego Muzeum Chin w Pekinie. Na wystawie pokazano ponad 100 zabytków – m.in. malarstwo zwojowe, porcelanę, rzeźbę sakralną, wyroby jadeitowe i inne tradycyjne przykłady rzemiosła artystycznego, które przybliżają różne aspekty życia społeczeństwa chińskiego pod koniec panowania dynastii Ming, czyli w czasach chińskiego renesansu. Wystawa podzielona została na trzy części i porusza zagadnienia związane z kulturą, religiami i gospodarką.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.