Okolice Kłodzka i Wrocław najatrakcyjniejszymi turystycznie regionami Dolnego Śląska
Twórcy zestawienia uwzględnili nie tylko potencjał, jaki tkwi w zamkach, pałacach, czy nawet parkach. Skupili się również na sposobie jego wykorzystania. Kontrolowali bazy hotelowe, a nawet możliwość przemieszczania się turystów rowerami. I w ten sposób na pierwszym miejscu w naszym województwie znalazł się Powiat Kłodzki - zajmując jednocześnie trzecie miejsce w zestawieniu ogólnopolskim. Tuż za nim uplasował się Wrocław - jako miasto na prawach powiatu. Wysokie noty otrzymała też Jelenia Góra, plasując się na 60 miejscu w ogólnopolskim rankingu. Wałbrzych jest 202. Zaskoczeniem może być odległa pozycja Legnicy, która na 330 miast i powiatów znalazła się dopiero na 235 miejscu, chociaż zabytków tam przecież nie brakuje. Niska lokata spowodowana jest tym, że GUS przy opracowaniu raportu wziął pod uwagę wykorzystanie zabytkowego potencjału.
Henryk Kułak, prezes Stowarzyszenia "Zamek Piastowski w Legnicy" winą za taką sytuację obarcza samorządowców.
- Legnica pod względem turystycznym jest zmarginalizowana, jak mało która miejscowość na Dolnym Śląsku i w Polsce. Co z tego, że w muzeum magazyny mają przeładowane? Żeby zobaczyć atrakcyjną wystawę, to trzeba mieć szczęście.
Legnicę i chociażby Złotoryję wyprzedził powiat lubiński. Tadeusz Kielan, wójt gminy wiejskiej Lubin podkreśla, że 178 pozycja jego samorządu to wielki sukces.
- Na terenie naszej gminy występuje taki tygiel kulturowy, bo mieszkają tutaj i Łemkowie, i Ukraińcy, i Polacy. Te kultury się wzajemnie przeplatają, ponieważ razem mieszkamy, pracujemy, wspólnie uczestniczymy w różnych uroczystościach, to jest taka wielka rodzina, których nie ma za wiele w kraju.
Na 30 dolnośląskich powiatów tabelę zamyka powiat górowski.
Więcej o walorach turystycznych Dolnego Śląska w dzisiejszej publicystyce Radia Wrocław. Początek o 16:05
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.