Powstańcy Warszawscy, żołnierze Armii Krajowej na wspólnym obiedzie
Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ponad 30 osób wspólnie zjadło posiłek, na który zaprosił bohaterów Instytut Studiów Miejskich z Wrocławia, mówi jego wiceprezes Krzysztof Szłapka:
- Zaprosiliśmy tutaj członków Światowego Związku Żołnierzy AK, Powstańców Warszawskich zamieszkałych we Wrocławiu oraz Związku Sybiraków. Oprócz obiadu i rozmów będzie także wycieczka do Afrykarium, bo z tego co wiem, część z tutaj obecnych Państwa nie miała jeszcze okazji go odwiedzić - mówi Szłapka.
Sami żołnierze i powstańcy nie ukrywają, że to rzadka możliwość do wspólnego spotkania.
- Z roku na rok jest nas coraz mniej, a to miłe miejsce by porozmawiać - mówi prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK Ryszard Filipowicz:
- Dla nas to niesamowita uroczystość, ponieważ kiedyś nikt nas nigdzie nie zapraszał. Teraz zapraszają nas wszyscy, nawet ci, o których nigdy nie słyszałem - mówi, śmiejąc się pułkownik Ryszard Filipowicz.
- Ja na przykład oprócz dobrego towarzystwa mam też piękny widok przez okno. To miejsce jest niezwyczajne, siedzę, patrzę na to, co jest na przeciwko mnie i widzę, jak skaczą lemury. Niesamowicie skoczne zwierzęta. Byłaby pełnia szczęścia, gdyby jeszcze było troszeczkę cieplej - dodaje z uśmiechem pułkownik Filipowicz.
Prognoza na weekend 3-4 marca 2018: Na Dolnym Śląsku czas na... ocieplenie
1 marca jest świętem żołnierzy wyklętych od 2011 roku. Prace nad specjalną ustawą wprowadzającą to święto do polskiego kalendarza rozpoczął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.