W Piechowicach działał niemiecki obóz pracy
Najstarsi mieszkańcy Piechowic nie pamiętają, że w ich mieście w czasie II wojny światowej znajdował się obóz pracy, do którego kierowano jeńców wojennych z różnych krajów Europy. Był to oddział zgorzeleckiego obozu Stalag VII A. Kinga Hartmann-Wóycicka, dyrektor Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura przyznaje, że zachowały się jedynie szczątkowe informacje na ten temat:
W Piechowickim Ośrodku Kultury zorganizowano wystawę pn. Bezimienni bohaterowie, która ma przybliżyć mieszkańcom ten temat. Odkrycie historii obozu może potrwać wiele lat, gdyż podejrzewa się, że dokumentację tego komanda, jak i całego Stalagu VIII A, wywieziono do Rosji.
Nie wiadomo dokładnie, ilu było tu jeńców, ile było baraków. Miasto w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości chce odkryć tę wciąż owianą tajemnicą historię.
Kinga Hartmann-Wóycicka, dyrektor Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura podjęła już współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej. Niewykluczone, że archiwa zostały wywiezione do Rosji. Dotarcie do nich może potrwać wiele lat.
Burmistrz Witold Rudolf przyznaje, że informacji jest jak na lekarstwo:
Obóz ten był oddziałem zgorzeleckiego Stalagu VIIIA, w którym w okresie wojny przebywało około 14 tysięcy jeńców wojennych. W samych Piechowicach według dostępnych danych było około 900 osób, które pracowały w miejscowych zakładach zbrojeniowych.
Dyrektor Piechowickiego Ośrodka Kultury Anna Kalisz również przyznaje, że na ten temat jest niewiele informacji:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.