Naukowcy z dronami pomagają w walce ze smogiem [WIDEO]
Smog we Wrocławiu mierzą specjaliści z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziś pomiary za pomocą drona, który wzniósł się na wysokość około 30 metrów, przeprowadzono w pobliżu Mostów Jagiellońskich we Wrocławiu:
- Mierzy stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5, PM 10, PM 100. To są te pyły, które nam szkodzą najbardziej, są produktami spalania paliw stałym. Mierzy też stężenie - mówi dr Tymoteusz Sawiński.
Ze względów bezpieczeństwa specjalny dron nie może wznosić się wyżej niż 150 metrów nad ziemią. Wyniki badań naukowców mamy poznać dopiero po przeprowadzeniu kilku lub kilkunastu pomiarów, zawsze o godzinie 10 i 16.
- To pomoże nam modelować i prognozować zanieczyszczenia. To jest też ważna rzecz. Jeżeli wiemy, jakie strężenia będą za godzinę, kilka godzin, czy następnego dnia, to jesteśmy w stanie zaplanować wypoczynek, spacer, aktywność fizyczną - dodaje Sawicki.
Badania naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego mają pomóc w opracowaniu specjalnych map zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu, a nawet wytypować najmniej czyste dzielnice i domy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.