Pomogą rodzinom i żołnierzom, którzy przeszli dramat wojny
Od 2014 roku na Ukrainie liczba osób potrzebujących profesjonalnej pomocy psychologicznej nieustannie rośnie. Ogromne zapotrzebowanie sprawia, że na rynku brakuje specjalistów, którzy wsparliby nie tylko żołnierzy, którzy uczestniczyli w różnych walkach, ale też ich rodziny, które muszą poradzić sobie z powrotem do domu osoby zupełnie innej niż ta, która wyjeżdżała na front. Poza tym wyszkoleni przez Polaków psycholodzy będą pracować również z uchodźcami wewnętrznymi, których według danych ONZ jest ponad półtora miliona.
Wrocławska fundacja Kalejdoskop Kultur w połowie roku rozpocznie kolejną edycję szkoleń, podczas których nauczą psychologów pracujących na co dzień między innymi z żołnierzami, którzy wracają z frontu na wschodzie kraju, jak radzić sobie z problemami ludzi dotkniętych wojenną traumą, mówi Natalia Basko, psychotraumatolog która będzie prowadziła zajęcia w Kijowie:
- Jeszcze do niedawna armia ukraińska nie miała etatowych psychologów i opierała się głównie na wolontariuszach. Każdy z nich zajmował się innym obszarem pracy. Ktoś pracował w gabinecie terapeutycznym, inny w szpitalu, jeszcze ktoś w szkole. Teraz ta sytuacja się zmienia - mówi Natalia Basko.
W kilkudniowym kursie mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy aktywnie pomagają ludziom z traumą, wywołaną konfliktem zbrojnym w Donbasie, dodaje Katarzyna Zaremba z Kalejdoskopu Kultur:
- W krótkim czasie konflikt dosięgnął tylu osób, że pomoc okazuje się niezbędna. Są to osoby które przeszły tortury, gwałty i wiele innych koszmarnych sytuacji. Często oni nie potrafią ubrać tego w słowa i sami nie wiedzą, co się z nimi właściwie dzieje - mówi Zaremba.
Wojna na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku. Według oficjalnych statystyk ONZ w Donbasie zginęło około 10 tysięcy ludzi. Ponad półtora miliona musiało opuścić swoje domy i uciekać do innych miast na Ukrainie. Do dziś, codziennie giną tam statystycznie dwie osoby, choć obowiązują tzw. porozumienia mińskie, które zakładają dwustronne zawieszenie broni.
Łącznie dzięki współpracy z Kalejdoskopem Kultur z Wrocławia przeszkolonych zostanie od 20 do 40 psychologów, którzy otrzymają kompendium wiedzy na temat pracy z osobami dotkniętymi traumą wojenną lub stresem pourazowym.
W ramach programu Rita, projekt wspiera polsko-amerykańska Fundacja Wolności.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.