Sporna elektrociepłownia powstanie w Siechnicach?
Kilkanaście kamienic zostanie przyłączonych do sieci ciepłowniczej we Wrocławiu dzięki wsparciu Fortum. Firma od wakacji będzie prowadzić nabór wniosków między innymi od właścicieli kamienic w Śródmieściu, którzy chcieliby zacząć korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej i zrezygnować np. ze starych pieców węglowych. Jak przyznaje Piotr Górnik z Fortum, budowane właśnie osiedla i przyłączanie kamienic do sieci, może stworzyć zagrożenie niedostatku energii cieplnej w mieście. - Dlatego Fortum podtrzymuje plany budowy nowej elektrociepłowni:
My widzimy, że w perspektywie kilku - kilkunastu lat będzie potrzeba wybudowania nowej elektrociepłowni. Dzisiaj, aktualny producent ciepła pokrywa zapotrzebowanie w całości.
Przeciwko tej inwestycji protestowali jednak mieszkańcy Różanki, bo tam pierwotnie miała ona powstać. - Trzeba było szukać nowej lokalizacji - mówi wiceprezydent Wrocławia, Wojciech Adamski:
W Siechnicach jest piękna, ogromna działka pod budowę nowej elektrociepłowni. Trzeba to skoordynować nie tylko z tym czy będzie nowa elektrociepłownia, ale też czym będzie opalana, o jakiej mocy i jaka jest żywotność elektrociepłowni przy Łowieckiej. Te decyzje jednak muszą zapaść.
Wnioski o dofinansowanie od ciepłowniczej firmy na przyłączenie do miejskiej sieci kamienic w mieście będzie można składać od drugiej połowy roku. Na pieniądze będą mogli liczyć mieszkańcy około 100 mieszkań we wrocławskim Śródmieściu, mówi Piotr Górnik z Fortum. Dodaje, że można liczyć także na wskazówki jak starać się o wsparcie:
Proces przyłączenia do sieci jest skomplikowany. Trzeba złożyć wniosek o przyłączenie, czasem zdobyć zgody lokatorów, to także wytyczenie wytyczenie trasy, co jest po naszej stronie - to wszystko zostanie opisane, tak by każdy, kto będzie chciał się przyłączyć do sieci miał to w prostym kompendium.
W ramach projektu Czyste powietrze dla Wrocławia Fortum dofinansuje budowę wewnętrznych instalacji cieplnych w wybranych kamienicach w mieście. Firma chce zrealizować to przedsięwzięcie w 2019 roku, jeszcze przed sezonem grzewczym. Zwiększone działania podejmować ma także miasto. W tym roku we Wrocławiu do sieci ciepłowniczej podłączonych zostanie kilkadziesiąt kamienic. Magistrat chciałby utrzymać to tempo również i w kolejnych latach. Łącznie na przyłączenie do sieci czeka jeszcze około 700 kaienic, co stanowi ok. 40 procent zasobu magistratu. Przy tempie 40 na rok, podłączenie wszystkich może zająć około 15 lat. W tym roku miasto przeznaczyło na ten cel blisko 40 mln złotych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.