Sieć ciepłownicza musi wrócić w ręce miasta - apelują wrocławscy politycy Partii Razem i Zieloni
Magistrat sprywatyzował elektrociepłownię w 2001 roku, sieć należy do firmy Fortum. Zdaniem polityków to główna przyczyna niewielkiej liczby przyłączeń kamienic do sieci. Dlatego Paweł Pomian z Zielonych proponuje, aby miasto - korzystając ze środków np. Polskiego Funduszu Rozwoju - odkupiło sieć ciepłowniczą. By skuteczniej walczyć ze smogiem, nie tylko przyjmując uchwałę antysmogową.
- Samo prawo to zdecydowanie za mało, musimy wprowadzić konkretne projekty. Bez spójnego systemu podłączania mieszkań do sieci ciepłowniczej, walka ze smogiem może być niemożliwa.
Wiceprezydent Wojciech Adamski podkreśla, że współpraca z firmą Fortum układa się bardzo dobrze, problemem są za to właściciele kamienic. Szczególnie, gdy budynkiem zarządza wspólnota i potrzebna jest zgoda wszystkich, by ponieść koszty przyłączenia do sieci.
- Jeżeli partia, która zgłasza takie postulaty, nie rozumie podstawowych rzeczy to mam propozycję: niech wygrają we Wrocławiu wybory i wezmą odpowiedzialność za takie decyzje.
W jej zasięgu jest 56% wszystkich nieruchomości. Zieloni i Razem, wyliczając, że na podłączenie wciąż oczekuje 4,5 tysiąca budynków.
Jak tłumaczy Iwo Augustyński z Razem w ubiegłym roku miasto zdecydowało się podłączyć do sieci, której właścicielem jest firma Fortum zaledwie 8 kamienic - w tym tempie ostatnią opalaną węglem kamienicę podłączymy w 2578 roku. Zdaniem polityków odkupienie sieci przyśpieszy ten proces, a i o pieniądze na taką inwestycję nie powinno być trudno:
- Żeby nie powiększać zadłużenia miasta, wykorzystać można w tym celu, takich instytucji publicznych jak Polski Fundusz Rozwoju lub też Towarzystwo Finansowe Silesia, które mają w statutach współprace przy tego rodzaju projektach.
Wiceprezydent Wojciech Adamski zaznacza, że problem nie jest współpraca z firmą Fortum, dlatego nie ma potrzeby, by odkupować sieć ciepłowniczą
- We Wrocławiu nigdy nie było i nadal nie ma problemu, żeby ktokolwiek odmówił, przyłączenia jakiegokolwiek budynku jeżeli, właściciel lub zarządca tego chce. Możliwości odbiorców i inwestorów.
W tym roku miasto planuje podłączyć do sieci 20 miejskich kamienic.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.