Popołudnie z Gwiazdą: Zespół ENEJ [POSŁUCHAJ]
ENEJ to polski zespół rockowo-folkowy założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa . Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego. To jedno z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej -główny bohater - jest wesołym Kozakiem podróżującym po świecie.
SKŁAD:
- Piotr (Lolek) Sołoducha – vocal, akordeon
- Mirosław (Mynio) Ortyński – gitara basowa
- Paweł (Bolek) Sołoducha – perkusja
- Jacek (Jaca) Grygorowicz – gitara elektryczna
- Damian (Pinki) Pińkowski - saksofon
- Kuba (Czaplay) Czaplejewicz- puzon
- Łukasz (Długi) Przyborowski- trąbka
- Kornel Kondrak - perkusja
Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu członków zespołu - rodzina braci Sołoducha ma korzenie ukraińskie, natomiast Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie. Pozostali członkowie zespołu to Polacy, co czyni grupę różnorodną kulturowo. Jednak to właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna, grana na ludowych instrumentach, zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, ewaluował charakter wykonywanej muzyki, a zespołowi coraz bliżej było do obrazu znanego szerokiej publiczności.
Opowiadają o tym Jakub Czplejewicz i Łukasz Przyborowski:
W roku 2010 ENEJ z powodzeniem wystąpił na eliminacjach do XVI Przystanku Woodstock, pokonując 700 zespołów i zapewniając sobie występ na dużej scenie jednego z najpiękniejszych festiwali na świecie. W tym samym roku wydana została płyta „Folkorabel”, która już niedługo po tym doczekała się statusu złotej.
Właśnie 2011 rok okazał się szczęśliwy dla zespołu, gdyż wtedy to wystartował w programie Must Be The Music - Tylko Muzyka, gdzie został wyłoniony spośród 10.000 uczestników, by 7 maja okazać się jego zwycięzcą. Wydarzenie to okazało się momentem przełomowym w historii zespołu. Już dzień po finałowym odcinku większość stacji radiowych w Polsce zaczęła grać utwór „Radio Hello”, który ku radości członków zespołu stał się hitem lata 2011, podbijając serca polskiej publiczności.
A jak zareagowali panowie z kapeli, gdy w radiu swój przebój?
Zespół nie spoczął jednak na laurach - pojawił się na prestiżowym Heineken Open'er Festival, gdzie został znakomicie przyjęty. Następnie wystąpił na XVII Przystanku Woodstock odbierając „Złotego Bączka”, czyli nagrodę za najlepszy koncert festiwalu w roku ubiegłym. Koncert ten został zarejestrowany i wydany 6 grudnia 2011 roku na płycie dvd, która wzbogaciła dyskografię zespołu.
A co dla zespołu było najważniejszym wydarzeniem ostatnich lat?
Rok 2011 to również początek nowej drogi w historii grupy. Od tej pory każdy sezon wakacyjny upływa pod znakiem nieustannych podróży, koncertowania we wszystkich regionach Polski, jak i poza granicami kraju - w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Belgii, Czechach, we Włoszech, na Ukrainie, czy Litwie. Mimo ogromnej ilości występów, każdy z nich traktowany jest przez zespół wyjątkowo, przekazując publiczności wyjątkową energię.
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:
Intensywna działalność koncertowa nie przeszkadza jednak muzykom zespołu w tworzeniu i nagrywaniu nowych piosenek. Zaowocowało to powstaniem nowego materiału muzycznego, który już w listopadzie 2012 zapełnił płytę “Folkhorod” poprzedzoną przez dwa single - “Skrzydlate Ręce” i “Tak Smakuje Życie”. Płyta od kilku lat niezmiennie cieszy się ogromną popularnością, pokryła się potrójną platyną, a kolejne znajdujące się na niej piosenki, jak “Lili” i “Symetryczno-Liryczna”, królują w rozgłośniach radiowych.
“Folkhorod” nie jest jednak ostatnim fonograficznym “dzieckiem” zespołu, jesienią 2014 roku w radiu można było usłyszeć piosenkę “Zbudujemy Dom”, która zapowiadała nowy album, nad którym pracowali muzycy. Na owoce ciężkiej pracy nie trzeba było długo czekać, gdyż już w lutym 2015 roku światło dzienne ujrzała “Paparanoja” - płyta, która niedługo po premierze uzyskała status złotej. Podobnie, jak “Folkhorod”, najnowsze wydawnictwo zespołu ENEJ pełne było melodyjnych, wpadających w ucho kompozycji, z których wiele od razu przypadło do gustu słuchaczom. Przykładem może być choćby “Kamień z napisem LOVE” bijący rekordy popularności w stacjach radiowych.
Wyjątkowy charakter zespołu ENEJ, jego niezwykła energia, melodyjne kompozycje i bliski kontakt ze słuchaczem zostały wielokrotnie docenione, co zaowocowało nagrodami, które muzycy od lat dołączają do bogatej kolekcji.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.