Rotablacja, czyli kardiolodzy z wiertarką we Wrocławiu [WIDEO]
Rotablacja to zabieg "rozwiercania" zwężonych lub zwapnionych tętnic wieńcowych, których nie można poszerzyć w innych sposób.
Do serca wprowadzana jest specjalna "wiertarka" z końcówką składającą się z mikroskopijnych diamentów, która, obracając się z prędkością 140 tys. obrotów na minutę, rozkrusza i niszczy złogi. Zabieg stosowany jest u pacjentów, u których tradycyjne metody (np. poszerzanie tętnic za pomocą baloników) zawodzą, lub nie można ich zastosować.
Do Wrocławia przyjechało 250 lekarzy specjalistów z Polski, Europy, a nawet USA. Podczas konferencji lekarze obserwują relację "na żywo" z operacji przeprowadzanej w 4. WSKzP we Wrocławiu. Podczas zabiegu lekarze - operatorzy mają możliwość skonsultowania się ze specjalistami niemal z całego świata.
Szpital wojskowy przy ul. Weigla we Wrocławiu jest pierwszą w Polsce i drugą w świecie placówką pod względem liczby przeprowadzanych zabiegów rotablacji. Przewagą tego typu operacji jest to, że już następnego dnia pacjent może wrócić do domu i do normalnego życia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.