Budynek dawnego sanatorium w Sokołowsku powoli odzyskuje blask [FOTO]
O jego przyszłość walczy fundacja IN-Situ. -Rozpoczęcie rekonstrukcji dachu trzeba było poprzedzić pracami zabezpieczającymi - wyjaśnia Bożena Biskupska z fundacji:
- Zanim można ją było przeprowadzić - należało odbudować stropy i wzmocnić konstrukcję budynku. Do końca roku zostaną przeprowadzone odbiory - dodaje Biskupska:
To dopiero początek trudnej drogi. Szacuje się, że niezbędne nakłady finansowe to około 20mln zł. Na dach pozyskano 300tys. Projekty są gotowe od lat, ale z biegiem czasu zmieniają się wymogi i technologie, więc przed każdą inwestycją trzeba je odświeżać. Jednak co do zagospodarowania, plany są konkretne:
Dach odbudowano z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja IN SITU opiekuje się budynkiem, a także działaniami kulturalnymi w Sokołowsku. Od kilku lat organizuje festiwale artystyczne, które przyciągają znane nazwiska z kraju i świata. To m.in Sanatorium Dźwięku, Konteksty czy Hommage Kieślowski.
Budynek sanatorium, który potocznie jest określany ,,Grunwaldem" znajduje się w rejestrze zabytków. Inicjatorem budowy był lekarz Hermann Brehmer. Obiekt wzniesiono w XIX wieku i przeznaczono na cele profesjonalnego uzdrowiska z zapleczem medycznym i turystycznym. Głównym celem było leczenie osób z chorobami górnych dróg oddechowych. Sanatorium cieszyło się ogromną popularnością w Polsce i Europie. Od lat 50tych obiekt ulegał destrukcji, którą przyspieszały przypadkowe pożary. W 2005 roku spłonął dach.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.