Wrocław: 3 tys. paneli fotowoltaicznych na dachach 35 wieżowców
To finałowy element całej inwestycji, która powstawała na dachach 35 wieżowców w mieście. Zamontowano na nich panele fotowoltaiczne, które generują prąd do napędzania wind czy oświetlania części wspólnych. Po tym jak mieszkańcy spłacą preferencyjny kredyt, udzielony w ramach rządowego programu Prosument, mają płacić za prąd nawet 16 razy niższe rachunki.
- Jesteśmy chyba jedną z nielicznych spółdzielni, która wysokie bloki wykorzystuje do montowania paneli fotowoltaicznych. Jest to rzeczywiście ekologia
- Najważniejsze, że jest to jeden krok w kierunku ekologii. Zyski na pewno będą, tylko cierpliwości - mówią mieszkańcy.
- To pilotażowy projekt w mieście i województwie dolnośląskim, innowacyjny jest także w kraju. Bez wątpienia przyczyni się też do walki o czyste powietrze - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
- 600 ton dwutlenku węgla nie wypłynie do atmosfery. Można dokonać takiego porównania - 50 tysięcy drzew musiałoby zakumulować ten dwutlenek węgla. To odpowiada 150 hektarom lasów. To wymierne korzyści środowiskowe jeżeli chodzi o tę akcję.
Oprócz preferencyjnego kredytu, mieszkańcy otrzymali także 1,7 miliona złotych bezzwrotnej dotacji. Elektrownia powstała w ramach rządowego programu realizowanego przed Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wrocławska rozproszona elektrownia jest największą tego typu w Polsce i unikatową na skalę Europy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.