Święto Światła w Krzeszowie
fot. opactwo.eu
Wszystko to na pamiątkę wydarzeń sprzed prawie 400 lat. 18 grudnia 1622 roku, podczas remontu zakrystii została odnaleziona została zbutwiała skrzynia, a w niej nietknięty wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Według podań ukryli obraz mnisi w czasie wojen husyckich w 1426 roku i przez 196 lat cudowna ikona uważana była za zaginioną. Odnaleziono ją dzięki światłu mówi przewodnik Mieczysław Gadzina:
- Czeladnik stolarski miał zadanie odnowić podłogę w zakrystii. Gdy zaczął naprawiać usłyszał pewien trzask, a później w kącie gdzie stała komoda ujrzał blask, światło. Odsunięto komodę, odgrzebano ziemię i wynaleziono nasz obraz Matki Bożej Łaskawej nienaruszony.
Od tamtego czasu w kościele 18 grudnia obchodzone jest Święto Światła. Światło w bazylice mariackiej w Krzeszowie odgrywa wielką rolę nie tylko 18 grudnia, ale np. w Boże Narodzenie mówi Krystian Michalik, wieloletni przewodnik po opactwie:
- Sama gra światła tutaj w kościele Mariackim jest genialnie przemyślana. To nie jest w takiej konwencji, żeby wszystko oświetlić tylko, żeby oświetlać punktowo, tylko to co jest najważniejsze w danym momencie. Mamy na przykład oświetlony ołtarz główny, a na sklepieniu oświetlona jest tylko scena bożego narodzenia.
Ikona Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa jest o 200 lat starsza od Matki Bożej Częstochowskiej. Została napisana na desce o wymiarach 60 x 37 cm i przedstawia Maryję z dzieciątkiem na prawym ramieniu. Łaciński tytuł ikony to Gratia Sanctae Mariae - Łaska świętej Maryi. W 1997 roku ukoronował ją papież, Jan Paweł II.
Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.