Dzień małpy we wrocławskim zoo
Zawdzięczamy im sporo wiedzy o nas samych, od hematologii po behawiorystkę. Dzięki nim uczymy się również dystansu da samych siebie. Jednak mimo ewidentnej fascynacji wszelkimi gatunkami małp – od kapucynek po goryle, codziennie przyczyniamy się do ich zagłady. Z ponad 200 znanych i opisanych gatunków małp właściwych, aż 25 uznaje się za krytycznie zagrożone wyginięciem w środowisku naturalnym. W praktyce oznacza to, że przetrwają one tylko w hodowlach zachowawczych np. w ogrodach zoologicznych.
Zagraża im kłusownictwo, fragmentacja siedlisk, wycinka lasów. Do tego wciąż na całym świecie wykonuje się na nich badania (sic!).
Choć Dzień Małpy jest nieoficjalnym świętem, mówmy o nich, pokazujmy je i przypominajmy, że to nasza rodzina, którą należy chronić. Troskę tę możemy wyrażać poprzez wybory konsumenckie - unikając produktów z olejem palmowym, oddając komórki do recyklingu czy segregując śmieci. Możemy również wspierać organizacje ochroniarskie, dokonując darowizn. My namawiamy do wsparcia jednego z projektów dotyczących niezwykle rzadkich langurów Delacour’a: Czytaj więcej
We wrocławski zoo mieszkają poniższe gatunki małp:
1. gereza angolańska
2. gibon białopoliczkowy
3. gibon białoręki
4. gibon czapnik
5. kapucynka czarnobiała
6. koczkodan diana
7. koczkodan górski
8. koczkodan mona
9. koczkodan białonosy
10. lwiatka złotogłowa
11. magot
12. makak rezus
13. makak czubaty
14. mangaba rudoczelna
15. mangaba czarna
16. pawian masajski
17. sajmiri wiewiórcza
18. saki białolica
19. szympans
20. uistiti białoucha
21. wyjec czarny
22. talapoin gaboński
Można je zobaczyć m.in. w pawilonie Małpiarni i Małp Człekokształtnych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.