Zawód maksymalnie deficytowy? Kierowca motocykla
Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych jest narzędziem wykorzystywanym przy planowaniu działań prowadzących do osiągnięcia równowagi na lokalnym rynku pracy. Jest on bowiem źródłem danych zarówno o poziomie popytu, jak i podaży na rynku pracy - czytamy w dokumencie. Podstawowym źródłem informacji odnośnie bezrobotnych i ofert pracy według zawodów i specjalności są dane gromadzone w systemie Syriusz przez powiatowe urzędy pracy. Dane te stanowią zaledwie część informacji na temat całego rynku pracy.
Zanim zaczniemy wczytywać się w ranking, warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami:
Zawody deficytowe - to takie, na które istnieje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba bezrobotnych w danym zawodzie. Liczba ofert pracy jest wyższa niż liczba bezrobotnych.
Zawody zrównoważone - to takie, na które na rynku pracy występuje zapotrzebowanie zbliżone do liczby bezrobotnych w danym zawodzie.
Zawody nadwyżkowe - to takie, na które istnieje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba bezrobotnych w danym zawodzie. Liczba ofert pracy jest niższa niż liczba bezrobotnych, długotrwałe bezrobocie jest relatywnie wysokie.
fot. Pnapora/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
I teraz najciekawsze. W tabeli znajdziemy nie tylko wspomniane pojęcia, ale jest tutaj także pozycja pt. zawód maksymalnie deficytowy. Znalazł się tutaj tylko jeden zawód: kierowcy motocykli. Chodzi tutaj głównie o kurierów czy dostawców pizzy. W ubiegłym roku takich ofert zanotowano 25, ale rok wcześniej już 150.
Najmniej pracy jest zaś dla takielarzy i monterów konstrukcji linowych oraz kierowników w górnictwie.
Pełną treść dokumentu znajdziecie TUTAJ.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.