Kapsuła czasu ukryta na 25 lat w Żarowie
W Żarowie sfinalizowano projekt ukrycia kapsuły czasu. Co ciekawe nie będzie schowana dożywotnio, a na 25lat - mówi jeden z inicjatorów Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.
- Mamy nadzieję, że ktoś otworzy kapsułę 8 grudnia 2042 roku składającą się z listów pisanych i plików cyfrowych.
Kapsuła czasu powstała w ramach projektu „Opowiadania o mieście", który otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W kapsule ukryto pliki dźwiękowe, zdjęcia, ale i tradycyjne listy - mówi jeden z inicjatorów Maciej WABIK ze Stowarzyszenia Labiryntarium"
- Będą również listy, jest ich około 50, są wspólnoty całe, nie znamy ich treści dzisiaj. Listy trafią do adresatów lub ich rodzin.
Istotną rolę w odkrywaniu historii mają kapsuły czasu. Mówimy o nich głośniej przy okazji inwestycji. Dawniej najchętniej ukrywano je na wieżach kościołów czy ratuszy. Współcześnie tradycja jest kontynuowana. W Żarowkie nową kapsułę na 25lat zamurowano w centrum miasta. To jednak nie pierwszy taki projekt - mówi Leszek MICHALAK - burmistrz Żarowa.
- Zobaczymy jak to będzie za 25 lat kiedy ją otworzymy.
Na górnej części postumentu, wmurowano tabliczkę o treści "jestem kapsułą czasu - otwórz mnie 8 grudnia 2042 roku". Wówczas ma zostać ujawniona jej zawartość. W tym listy do bliskich napisane i zaadresowane przez aktualnych mieszkańców gminy. Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Labiryntarium i Fundacja Inicjatywa B.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.