Akta z procesu beatyfikacyjnego ks. Zienkiewicza w drodze do Rzymu
Akta z procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Zienkiewicza "Wujka" właśnie "ruszyły" w drogę do Rzymu. W poniedziałek o 11.00 zostaną przekazane w odpowiedniej Kongregacji... pic.twitter.com/44ATakl6r6
— Ks. Rafał Kowalski (@rafal_ks) 2 lutego 2018
Po zakończeniu diecezjalnej części procesu beatyfikacyjnego Wujka spod "Czwórki" sprawą zajmie się watykańska kongregacja spraw kanonizacyjnych, tłumaczy ks. Rafał Kowalski z wrocławskiej kurii:
Ks. Aleksander Zienkiewicz był wieloletnim duszpasterzem akademickim we Wrocławiu, a także rektorem seminarium duchownego na Ostrowie Tumskim.
Zalakowane skrzynie z materiałami z zakończonego niedawno diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego już są w podróży - dodaje ks. Rafał Kowalski:
Teraz z dokumentami zapozna się watykańska kongregacja spraw kanonizacyjnych, by papież Franciszek mógł zadecydować o ogłoszeniu tzw. heroiczności cnót wrocławskiego księdza.
"Ksiądz Wujek Olek. Pan Bóg czuwa nad niedołęgami" [REPORTAŻ]
- Pamiętam, jak kiedyś jechałyśmy stopem na jeden z obozów duszpasterskich. Dla "Wujka" było to nie do pomyślenia - opowiada Grażyna Mach, lekarz, uczennica ks. Aleksandra Zienkiewicza. - Po przyjeździe zaprosił nas na chwilę do siebie. Podchodzimy bliżej, a on je ogórki. Mówi: macie, bierzcie, jedzcie. My patrzymy na siebie... a "Wujek" te ogórki je z miodem... - wspomina.
- Zawsze chodził bardzo skromnie ubrany, żeby nie powiedzieć mocno zużyty - mówi z kolei jego wieloletni współpracownik i postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Andrzej Dziełak. - Zawsze ten sam stary płaszcz, okulary, buty... jak już ktoś mu dał nowe, to długo u niego nie zostawały. Pierwszy lepszy student, który szedł w gorszych butach i o, już miał nowe.
- Ja byłam swojego rodzaju jego wysłanniczką. Wszystkie te rzeczy, które mu ludzie zostawiali np. przy ołtarzu, on oddawał innym. Tylko mówił: a to zanieś tej pani, tamto innej. Zakonnice to nawet w końcu zaczęły ukrywać niektóre podarunki, bo w końcu zniknęłoby wszystko. Ale poza tym, brat bywał surowy - wspomina siostra ks. Zienkiewicza, Teresa Rybij. - Był wymagający, jako kapłan i jako brat. Dlatego teraz tak sobie myślę, że chyba... nie spełniłam jego wszystkich oczekiwań... i ja bym nie zabiegała tak bardzo o to... o tę beatyfikację, żeby go wynosić do takich godności, ale księża mi powiedzieli, że to nie moja sprawa - mówi z ciepłym uśmiechem siostra "Wujka".
- Świętość nie polega na tym, żeby wszystkim na wszystko pozwalać i ze wszystkim się zgadzać. A on też potrafił czasem przygadać, jak trzeba było - podsumowuje biskup Adam Dyczkowski z Zielonej Góry, który przez ponad 20 lat współpracował z "Wujkiem" w Duszpasterstwie Akademickim we Wrocławiu.
POSŁUCHAJ CAŁEGO REPORTAŻU:
Ksiądz Aleksander Zienkiewicz urodził się 12 sierpnia 1910 roku w Lembówce na Wileńszczyźnie.
W latach 1920-1926 uczęszczał do szkoły podstawowej w Duniłowiczach. Następnie w latach 1926-1931 kontynuował naukę w Niższym Seminarium w Nowogródku i Biskupim Gimnazjum Męskim w Drohiczynie. W latach 1931–1938 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pińsku. 3 kwietnia 1938 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa pińskiego Kazimierza Bukraby.
POSŁUCHAJ CO WUJEK MÓWIŁ O MIŁOŚCI:
W kwietniu 1939 został rektorem fary w Nowogródku i kapelanem sióstr nazaretanek, późniejszych 11 męczennic zamordowanych przez Niemców 1 sierpnia 1943. W 1942 mianowano go dziekanem nowogródzkim i wikariuszem północnej części diecezji pińskiej.
W 1946 został przesiedlony do Gorzowa Wielkopolskiego. W sierpniu tego samego roku został prefektem szkoły podstawowej i gimnazjum w Sycowie. 1 sierpnia 1947 podjął pracę jako prefekt I LO i Liceum Pedagogicznego we Wrocławiu oraz kapelan sióstr nazaretanek. W latach 1953-1958 był rektorem Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
POSŁUCHAJ CO WUJEK MÓWIŁ O MAŁŻEŃSTWIE:
Od 1963 roku pełnił funkcję archidiecezjalnego duszpasterza młodzieży akademickiej w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego we Wrocławiu. 27 maja 1972 został kanonikiem kapituły katedralnej. 25 marca 1976 został rektorem kościoła św. Piotra i Pawła we Wrocławiu. 10 sierpnia 1994 zrezygnował z pełnionych funkcji.
Został pochowany na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu. 21 listopada 2010 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Etap diecezjalny zakończył się 25 listopada 2017 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.