Mistrz reportażu, opowieść o „Zośce" i coś, co zmalował Tomasz Broda (WIDEO)

| Utworzono: 2017-12-08 10:21 | Zmodyfikowano: 2017-12-08 10:40

Marcin Kołodziejczyk, Dorota Majewska, Aleksandra Prykowska – Malec i Tomasz Broda. Czyli w dzisiejszej audycji rozmawiamy o nowych, znakomitych i bardzo różnych książkach z ich autorami.

Najnowsze wydanie audycji literackiej w Radiu Wrocław Kultura rozpoczęliś od spotkania z Marcinem Kołodziejczykiem, który od 18. roku życia pracuje jako reporter. Z siedmiokrotnie nominowanym do nagrody Grand Press i laureatem wielu innych dziennikarskich wyróżnień rozmawiamy o jego najnowszych, głośnych książkach, które regularnie ukazują się w wydawnictwie Wielka Litera: „B. Opowieści z planety prowincja", „Dysforia. Przypadki mieszczan polskich", „Bardzo martwy sezon. Reportaże naoczne", a przede wszystkim o ostatniej zatytułowanej „Peryferyjczyk. Reportaże z punktu widzenia niższych sfer".

Gościliśmy Dorotę Majewską i Aleksandrę Prykowską-Malec (znaną także widzom z ról np.. w „Drogówce" czy serialu „Komisarz Aleks"), czyli autorki książki, "Zośka" - moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej" (wydawnictwo MUZA). Bohaterka tej, bestsellerowej już książki, Hala, była sanitariuszką batalionu „Golski" i wielką miłością „Zośki" Tadeusza Zawadzkiego. Ale w książce poczytamy nie tylko o Powstaniu Warszawskim i słynnych bohaterach „Kamieni na szaniec", lecz także o przedwojennej i powojennej Polsce z niezwykłej perspektywy. Pełna humoru i refleksji opowieść dziewięćdziesięcioletniej kobiety, której autorki towarzyszyły aż do końca (zmarła w w 2015 roku), gromadząc pokaźny materiał, będący podstawą do zapisu wspomnień.

 

Pytamy naszego gościa „Coś Pan zmalował, panie Broda?". Tomasz Broda, absolwent i wykładowca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych opowiada o swoich życiowych dylematach czy malować konie jak Eugeniusz Geppert, czy kropki jak Józef Hałas? A może poszaleć jak Zdzisław Nitka? „Coś Pan zmalował!" Tomasza Brody (i towarzysząca publikacji wystawy ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) to obrazkowa opowieść o edukacji plastycznej w Polsce od Władysława Gomułki do dziś. O poszukiwaniu autorytetów i swojego miejsca w nowym mieście. O wykładowcach z wrocławskiej ASP i kumplach z akademika na Pobożnego. A to wszystko podane w niepowtarzalnym stylu świetnego artysty.

www.radiowroclawkultura.pl


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.