Przecieka zbiornik Sosnówka. Jest po remoncie. Naprawa potrwa... 6 lat
Przecieka zapora zbiornika retencyjnego w Sosnówce koło Jeleniej Góry. Zbiornik został oddany ledwie w 2001 roku, a już wymaga poważnej interwencji. Jak mówi Paweł Banasik z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, korona zapory została dociśnięta, budowany jest również drenaż, co powinno poprawić sytuację. Jak zapewnia nie ma zagrożenia dla osób mieszkających poniżej cieknącej zapory. Do dziś nie ma pewności co spowodowało przeciek, do którego doszło aż na długości około 300 metrów:
Paweł Banasik mówi, że przyczyną są prawdopodobnie błędy konstrukcyjne, do których doszło w czasie budowy zbiornika. Był on budowany od 1986 roku, a oddany do użytku w 2001.
Banasik zapewnia, że nie ma zagrożenia dla miejscowości leżących poniżej zapory, bo zjawisko udało się zminimalizować dociskając jej koronę, a także poprzez budowę systemu drenów do wyłapywania wody:
Zbiornik zostanie opróżniony na czas wykonywania prac uszczelniających, ale nie nastąpi to gwałtownie i nie od razu, bo jak zapewniają służby nie ma takiej potrzeby.
Mieszkańcy Marczyc, pierwszej miejscowości znajdującej się poniżej cieknącej zapory, wierzą w zapewnienia, że nie runą na nich miliony ton wody zgromadzonej w zbiorniku:
Naprawa zapory w Sosnówce ma potrwać do 2023 roku. Zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak mówi, że miasto będzie się musiało przygotować do wyłączenia jednego z najważniejszych ujęć. Nie jest wykluczone, że będzie się domagać od RZGW zwrotu poniesionych na ten cel kosztów.
Opróżnienie zbiornika w Sosnówce może być poważnym problemem dla Jeleniej Góry, bo z tego zbiornika zasilanych jest w wodę wielu mieszkańców, a systemy zasilania z Sosnówki z pozostałymi ujęciami nie są jeszcze połączone. Prace takie są zaplanowane. Będą wymagały rozkopania jednej z najbardziej zatłoczonych ulic w mieście, ulicy Wojska Polskiego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.