TOP5 POMAGAMY! [OSTATNIE CHWILE GŁOSOWANIA]
Głosowanie potrwa do soboty 2 grudnia, do godziny 11.30. Codziennie można raz zagłosować. O zwycięstwie decyduje liczba oddanych głosów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy, oraz głosy oddane przez roboty, będą usuwane.
Wolontariusze z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu
Foto: Natasza Grabińska / Bartek Woźniak
Wolontariusze z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu, swoje działania zaczynali jeszcze w szkole podstawowej czy harcerstwie. Dziś pomagają zarówno na terenie szkoły jak i miasta. Wspierają rówieśników, dzieciaki z domów dziecka, bezdomnych czy schronisko dla zwierząt. Jak sami mówią - takich działań nigdy dość. W tym roku wspierali także jedną zagraniczną akcję. Mówią, że pomagając można się realizować i oprócz wsparcia innych - poznać samego siebie.
Wolontariusze z hospicjum w Lubinie
Foto: z arch. Hospicjum w Lubinie
Jeszcze kilka lat temu nawet nie wiedzieli o swoim istnieniu. Dziś wolontariusze z hospicjum w Lubinie uważają się za - dużą, bo 32-osobową - rodzinę. Są wśród nich nauczyciele, hutnicy, policjanci, a nawet pracownik urzędu skarbowego. W szpitalu pojawiają się nawet po kilka razy dziennie, nie tylko po to, by pomagać pacjentom. Przede wszystkim po to , by wspólnie z chorymi żyć na maksymalnych obrotach. Bo jak twierdzą, właśnie w takich miejscach żyje się... bardziej.
Stowarzyszenia HELP DDZ z Dzierżoniowa
Foto: Kamil Kuklewski
Wolontariuszem może być każdy - podkreślają zgodnie wszystkie pytane przez nas grupy. Ale o tym, czy zajmiemy się tym profesjonalnie i "na cały etat" decyduje często los. Tak było w przypadku wolontariuszy zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia HELP DDZ z Dzierżoniowa. Zaczęło się od ratowania bliskich z opresji, później Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a oprócz tego inne działania. Pomagają osobom starszym, pomagają dzieciakom, organizują koncerty i charytatywne aukcje. Są w gotowości w razie sytuacji kryzysowej w swoim mieście, ale i jeżdżą wiele kilometrów dalej jeśli jest taka możliwość i potrzeba.
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
Foto: Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
Niepełnosprawni pomagają niepełnosprawnym. W niepozornym baraku w Jeleniej Górze znajduje się Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych To właściwie sami wolontariusze, którzy pomagają i organizują pomoc. Ludzie faktyczni szukają tam pomocy, Np. psycholożki,która udziela jej za darmo. Gdyby to były komercyjne sesje, to by mnie nie było stać, mówi wprost jeden z pacjentów. W samym Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych są prawnicy, doradcy, psychologowie, którzy chcą pomagać niepełnosprawnym.
Ogrzewalnia św. Brata Alberta we Wrocławiu
Foto: Andrzej Owczarek
Dziś w naszym plebiscycie TOP5 miejsce wyjątkowe. Co prawda daleko mu do dużych i nowoczesnych sal przeznaczonych na przykład na warsztaty, czy wystawy, ale bez wątpienia jest jednym z tych miejsc we Wrocławiu, które co rok ratuje życie wielu ludziom. Mowa o niewielkiej Ogrzewalni Brata Alberta. Zaledwie kilka metrów od głównej ulicy Gajowickiej i Zaporoskiej, jest wejście do pawilonu. W nim kilkadziesiąt łóżek dla bezdomnych, którzy już od wielu zim znajdują tam schronienie. Ogrzewalnia Brata Alberta dopiero rozpoczyna sezon zimowy i będzie czynna 24 godziny na dobę do połowy kwietnia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.