Wałbrzych: Mieszkańcy nie segregują odpadów. Czy zapłacą więcej?
Akcje edukacyjne i upomnienia nie skutkują. Mieszkańcy Gminy Wałbrzych nie segregują odpadów. To może spowodować, że w przyszłości wzrosną opłaty za gospodarowanie odpadami. Nie pozostanie też bez wpływu na osoby, które deklarują segregowanie i tego nie robią.
- Jeśli nie zaczną segregować lub nie zmienią deklaracji, czekają ich kłopoty - mówi Aleksandra Winiarska z wałbrzyskiego magistratu:
- Albo zacznij segregować, albo zmień deklarację. My oczywiście robimy rekontrole. Jeżeli ktoś napisał w deklaracji nieprawdę, to wówczas mamy postępowanie i nałożenie tej dodatkowej opłaty w trybie administracyjnym - tłumaczy Winiarska.
Z danych urzędu wynika, że segregację deklaruje nawet 95% mieszkańców. W sytuacji, gdy np. w blokach wielorodzinnych nie będzie można wskazać osób, które oszukują, miasto może karać zarządcę. Ten z kolei nie mając wyboru zastosuje odpowiedzialność zbiorową i przez kilka osób, o wiele więcej będzie miało podwyższone opłaty.
Także Unia Europejska podwyższa wskaźniki odpadów odzyskanych z segregacji.
- Jeżeli nasi mieszkańcy nie zrozumieją, że to są ich pieniądze, że jak nie segregują, to wzrastają koszty zagospodarowania. Nie jest wykluczone, że będziemy musieli zwiększyć opłaty śmieciowej - dodaje Aleksandra Winiarska.
Aktualnie w przypadku osób segregujących opłata wynosi 12 złotych. Jeśli sytuacja się nie poprawi, niewykluczone, że wzrośnie do 20 złotych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.