Jelenia Góra: Odrestaurowali 51 witraży [ZOBACZ]
Witraże trafiały do muzeum już od czasów przedwojennych, kiedy właściciele chcieli się ich pozbyć z kamienic czy innych obiektów. Kolejne przybywały w czasie powojennych remontów. Przez lata leżały w magazynach. Były w kawałkach. Trzeba było je złożyć ponownie niczym puzzle.
Niektóre elementy pozostały jednak wypełnione matowymi, mlecznymi szybami, gdyż nie wiadomo jak dokładnie były namalowane, a restauratorzy nie chcieli do nich niczego dodawać.
- Witraże trafiały do nas w ramach jakiś prac ratunkowych w pobliskich pałacach, kamienicach i wówczas już były niekompletne. Te miejsca w których właśnie brakuje nam tych fragmentów malowideł uzupełnialiśmy neutralnymi tłami - mówi Dominik Kunysz z Muzeum Karkonoskiego.
Witraże po renowacji właśnie zostały wystawione w salach muzeum. Trafiały one do Jeleniej Góry nie tylko w czasach kiedy pałacami zarządzały PGR-y, ale też przed wojną.
- Tam gdzie konserwator mógł zareagować to niektóre z nich były przekazywane do muzeum, ale też w takiej formie, że nie nadawały się do prezentacji. Musiały poczekać na lepsze czasy kiedy uda się pozyskać pieniądze i dopiero teraz tak się stało - mówi dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła.
Na niektórych, XIX wiecznych witrażach znajdują się wmontowane starsze, nawet XVI-wieczne obrazy na szkle.
W niedzielę o 11.00 jest zaplanowane w muzeum otwarte spotkanie z konserwatorami, którzy ratowali jeleniogórskie witraże.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.