TOP5 dolnośląskich grup rekonstrukcyjnych [GŁOSOWANIE]
Głosowanie potrwa do soboty 18 listopada , do godziny 11.30. Codziennie można raz zagłosować. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy, oraz głosy oddane przez roboty, będą usuwane.
Grupa Azymut 95 z Legnicy
Foto: Azymut 95
Przede wszystkim są harcerzami. Pasjonują się historią. Nie tylko taką opowiadaną, czy wyczytaną z książek, ale również bardzo materialną: stare samochody, broń, lampowe radia, czy patefony. W swojej kolekcji mają nawet własnoręcznie wykonaną kopię Enigmy - słynnej maszyny szyfrującej. Przygodę z rekonstruowaniem wydarzeń historycznych członkowie grupy "Azymut 95" z Legnicy zaczęli dopiero kilka lat temu.
Śląski Regiment Strzelców z Kłodzka
Foto: Bartosz Szarafin
Jak mówią - dziś grupy rekonstrukcyjne obejmują zasięgiem niemal każdą epokę. Od paleolitu po gwiezdne wojny. Oni sami, od dziecka wychowywali się w Kłodzku, czasem wagarowali na Twierdzy i tak zaczęła się ich wielka przygoda. Śląski Regiment Strzelców odtwarza barwny okres wojen napoleońskich pomiędzy 1809, a 1815 rokiem. Barwny oczywiście z uwagi na mundury.
Sekcja Rekonstrukcji Historycznej Akademii Wojsk Lądowych
Foto. Andrzej Owczarek
Prawdziwi Napoleończycy we Wrocławiu - w Akademii Wojsk Lądowych - to Sekcja Rekonstrukcji Historycznej, której patronem jest generał Józef Chłopicki. Żołnierze, dzięki barwnym strojom i misternie odtworzonym rogatywkom z początku XIX wieku, przeniosą nas na chwilę w czasy insurekcji kościuszkowskiej i lat, kiedy Legiony Dąbrowskiego walczyły o nasz kraj po III rozbiorze Polski, aż po czasy wybuchu Powstania Listopadowego.
Stowarzyszenie Żywej Historii Arma z Oleśnicy
Foto: Stowarzyszenie Żywej Historii Arma
Stowarzyszenia Żywej Historii Arma od lat organizuje To właśnie ono stoi za organizacją rekonstrukcji historycznych, które od kilku lat przyciągają tłumy. Stowarzyszenia Żywej Historii Arma. To bez wątpienia pasjonaci i miłośnicy historii. Przede wszystkim tej związanej z II wojną światową. To jej tajniki zgłębiają, czytając literaturę, studiując rozmowy z ludźmi, zdjęcia, filmy dokumentalne /http://olesnica.naszemiasto.pl/
Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 6. Pułku Ułanów Kaniowskich
Foto: www.ulani.boleslawiec.pl
Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 6. Pułku Ułanów Kaniowskich powstało w 2012 roku z inicjatywy nauczyciela Grzegorza Jankowskiego. To grupa rekonstrukcyjna upamiętniająca zasłużony pułk ułanów, walczący w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Ułani Kaniowscy stacjonowali w Stanisławowie. 11 listopada Ułani Kaniowscy pojawią się w Bolesławcu, gdzie wezmą udział w inscenizacji historycznej z marszałkiem Piłsudskim. W pierwszych latach istnienia pułku ułani kaniowscy mieli właściwie po jedynym mundurze. Doszywali do niego proporczyki gdy miał być wyjściowym, odpruwali gdy był to mundur do pracy w koszarach. Musiał być oczywiście czysty i odprasowany. Dziś rekonstruktorzy mają mundury garnizonowe i wyjściowe uszyte z sukna.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.