MINISTERSTWO NIEZRÓWNANEGO SZCZĘŚCIA

Dagmara Chojnacka, Marek Obszarny | Utworzono: 2017-10-31 09:00 | Zmodyfikowano: 2017-10-31 09:00

Od recenzentki:

 

Od Wydawcy:

Ministerstwo niezrównanego szczęścia zabiera nas w wieloletnią podróż po indyjskim subkontynencie, ale przede wszystkim wnika głęboko w życie wyśmienicie odmalowanych postaci, z których każda szuka bezpiecznego miejsca, sensu, miłości.

Ta niezwykła, pięknie opowiedziana książka, głęboko ludzka i ogromnie czuła, na każdej stronie demonstruje, jak cudownym darem narratorskim obdarzona jest Arundhati Roy.

Na cmentarzu pod murami Starego Delhi na wytartym perski dywan przesiaduje Andźum. Na betonowym chodniku znienacka, tuż po północy, pojawia się malutkie dziecko. W zaśnieżonej dolinie zrozpaczony ojciec pisze do swej pięcioletniej córki list, w którym opowiada, kto zjawił się na jej pogrzebie. W mieszkaniu na drugim piętrze samotna kobieta, odpalając papierosa od papierosa, czyta swoje dawne notatki. W Zajeździe Jannat dwoje ludzi, którzy znali się przez całe życie, śpi tak mocno się obejmując, jakby dopiero się spotkali.

Narracja toczy się szeptem i krzykiem, z radosnymi łzami, ale i gorzkim śmiechem. Bohaterowie Ministerstwa niezrównanego szczęścia , i bliscy i dalecy, zostali złamani przez świat, w którym żyjemy, ale zlepieni no nowo przez miłość. Dlatego też nigdy się nie poddadzą.

Arundhati Roy - wyróżniona Nagrodą Bookera za powieść Bóg rzeczy małych, która nie tylko natychmiast stała się rozchwytywanym światowym bestsellerem (przełożono ją na ponad czterdzieści języków), ale bardzo szybko osiągnęła status klasyka. Jest również autorką szeregu książek publicystycznych, m.in. Algebry bezgranicznej sprawiedliwości, The End of Imagination, Capitalism: A Ghost Story oraz The Doctor and the Saint. Mieszka w Nowym Delhi.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.