Wieczór z Nauką: Numeryczne modele mózgu człowieka
W przyszłości mogą pomóc np. firmom produkującym kaski w lepszym zabezpieczaniu naszych głów. Kierownikiem projektu, który tworzy międzynarodowa grupa badaczy jest dr Mariusz Ptak z Wydziału Mechanicznego PWr
- Nasz model samego mózgu, a nie głowy, będzie składał się z pofałdowań, zakrętów i bruzd, które nie występują w modelach numerycznych głowy człowieka na świecie.
Co ciekawe wrocławscy naukowcy pracują także nad nowymi rozwiązaniami, które można by wprowadzić do produkcji kasków. Prowadzą testy z użyciem dębu korkowego.
- Okazało się że dąb korkowy jest świetnym materiałem energochłonnym. Mamy potencjał i plany żeby ten materiał wdrożyć w kaskach rowerowo - motocyklowych.
W prace nad projektem zaangażowani są – oprócz dr Mariusza Ptaka – doktorantka Monika Ratajczak, absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Fabio Fernandez z Uniwersytetu Aveiro w Portugalii , doktoranci Johannes Wilhelm, Marek Sawicki i Maciej Wnuk z Wydziału Mechanicznego PWr, neurochirurdzy Artur Kwiatkowski (Oddział Neurochirurgiczny Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Legnicy) i Konrad Kubicki (Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu) oraz dr Błażej Poźniak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Projekt wspiera prof. Eugeniusz Rusiński, kierownik Katedry Konstrukcji i Badań Maszyn,a konsultuje prof. Romuald Będziński.
Zbudowanie numerycznego modelu mózgu jest o tyle trudne, że narząd ten jest niezwykle skomplikowaną strukturą. Ta pofałdowana „galareta” waży ledwie od 1,21 do 1,4 kg, a zatem stanowi około 2 proc masy ciała, jednocześnie będąc centrum naszej inteligencji, wiedzy i umiejętności. To mózg odpowiada za najdrobniejsze nawet procesy zachodzące w naszym ciele. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie jego ogromnie złożona budowa.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Na PWr powstaną bardzo szczegółowe modele numeryczne głowy człowieka
Wrocławski startup stworzył aplikację dla brytyjskiej Partii Pracy
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.