WROCloveUKRAINA. Artyści opowiedzą o muzyce i wojnie
Fundacja Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż” we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016 (ESK– Wrocław 2016), Fundacją Ukraina, Ośrodkiem Działalności Artystycznej „Firlej”, Agencją ArtPole z Kijowa przy wsparciu Miasta Wrocław w dniach od 27 do 29 października 2017 roku realizują I edycję Festiwalu Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA”, którego pierwsza odsłona przebiegnie pod hasłem „Wchid na Schid” czyli „Wejście na Wschód”.
Festiwal realizowany we współpracy organizacji pozarządowych i samorządowych zajmujących się kulturą oraz zaangażowanych w polsko-ukraiński dialog i działania integracyjne imigrantów z Ukrainy w Polsce, jest nastawiony nie tyle na prezentację kultury ukraińskiej (takich wydarzeń mamy w Polsce sporo) ale na prezentację projektów będących przede wszystkim działaniami tworzonymi wspólnie przez artystów i twórców zarówno z Polski jak i Ukrainy.
Głównymi uczestnikami tej edycji festiwalu będą wybitni ukraińscy pisarze, zdobywcy m.in. wrocławskiej nagrody literackiej Angelus, JURIJ ANDRUCHOWYCZ oraz SERHIJ ŻADAN. Tym razem nie wystąpią w tradycyjnej roli pisarzy, których spotkania z publicznością polega zazwyczaj na wieczorach autorskich ale zaprezentują się razem z innymi artystami (muzykami, twórcami wideo, plastykami) z Polski, Ukrainy i Białorusi, w roli performerów i wykonawców prezentującymi swoją twórczość w niestandardowy sposób.
JURIJ ANDRUCHOWYCZ razem z wrocławskim zespołem KARBIDO, z którym współpracuje od 2005 roku, zaprezentują premierowy koncert z materiałem z nowej, piątej wspólnej płyty pt. „LITOGRAFIE”. Pisarz wystąpi również razem z artystami ze Lwowa i Iwano-Frankiwska ze spektaklem literacko- muzyczno-wizualnym „ALBERT ALBO NAJWYŻSZA FORMA KARY”, opartym na jednym z rozdziałów jego najnowszej, jeszcze nie wydanej książki.
Z kolei SERHIJ ŻADAN razem z Olą Mychajluk oraz z artystami z Białorusi, Ukrainy i Polski, zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce koncert multimedialny „ROZDILOVI” będący metaforycznym pokazaniem wojennej rzeczywistości wschodniej Ukrainy, przefiltrowany przez poetycki język tego wybitnego ukraińskiego poety z tworzoną na żywo wyjątkową scenografią Mychajluk złożoną ze znaków, słów, wyrazów. Z tym spektaklem artyści w 2016 roku, odwiedzili 6 przyfrontowych miast Wschodniej Ukrainy, prezentując go mieszkańcom odciętym nie tylko od zasobów materialnych i żyjących w trudnych warunkach zagrożenia wojennego ale pozbawionymi również dostępu do kultury i sztuki.
Między innymi z tego powodu ważnym wydarzeniem w ramach festiwalu będzie panel dyskusyjny pt. „Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia”, w którym oprócz Żadana i Andruchowycza, wezmą też udział inni artyści z Ukrainy – Lia i Andrij Dostliew z Doniecka (obecnie mieszkający w Polsce) oraz przedstawicielki agencji ArtPole, które realizują artystyczne projekty na Krymie (przed aneksją) oraz we wschodniej Ukrainie (po Majdanie).
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.