Największa w Polsce elektrownia słoneczna powstaje w Jeleniej Górze
Sama elektrownia słoneczna budowana przy Szosie Czeskiej ma pokryć 20 procent zapotrzebowania mieszkańców Jeleniej Góry na prąd. Jak zapewniają inicjatorzy przedsięwzięcia będzie to prąd tańszy od tego produkowanego z węgla o około 20 procent. Ma mieć 10 Megawatów mocy zainstalowanej i kosztować 37 milionów złotych mówi prezes firmy Polski Solar S.A Jacek Ryński:
Będzie to 26 hektarów paneli skierowanych na południe, czyli w stronę Karkonoszy. Prezes Ryński zapewnia, że zostaną użyte takie panele, by nie powstało gigantyczne zwierciadło skierowane w stronę Śnieżki. Uspokaja także zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak:
- To nie są lustra, nie wiem czy to jest akurat efekt taki, który odbija, a jeśli chodzi o ekologów to powinni być zadowoleni bo to jest proekologiczne działanie.
Prócz elektrowni słonecznej ma w Jeleniej Górze także powstać system wsparcia dla konsumentów, którzy chcą zostać drobnymi producentami energii czyli tzw. prosumentami. By mogli sięgnąć po unijne środki powstaje klaster energetyczny Jelenia Góra. Budowa największej w Polsce elektrowni słonecznej jest zgłoszona do unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, z którego ma szansę uzyskać do 85 procent dofinansowania. Każdy mieszkaniec miasta, który kupuje albo produkuje prąd będzie mógł przystąpić do klastra energetycznego i korzystać ze wsparcia. Z jednym wyjątkiem. W Jeleniej Górze nie powstanie elektrownia na biogaz, zapewnia zastępca prezydenta miasta Jerzy Łużniak:
- W ogóle nie wchodzi w rachubę biogazowania na obszarze terenu miasta Jelenia Góra. Rozmawiamy o energii odnawialnej produkowanej z fotowoltaiki
Jeszcze w październiku ma być gotowy projekt farmy fotowoltaicznej w Jeleniej Górze. Firma ma środki na wkład własny i będzie czekać na rozstrzygniecie konkursu na dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.