TYLKO U NAS: Tak może się zmienić Park Grabiszyński. Wizualizacje robią wrażenie!
Wejście do parku od strony ul. Hallera to tzw. strefa ozdobna. Będą tam nowe drzewa i krzewy, powstanie też plac z fontanną.
Południowa część parku będzie przeznaczona dla rodzin. W planach jest m.in. ścieżka rowerowa z muldami oraz wodny plac zabaw. - To będzie połączenie fontanny z placem zabaw. Dzieci będą mogły np. przekładać kamienie czy zbudować tamę - wyjaśnia prof. Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia.
Ciekawie prezentuje się także teren przy rzece Ślęzie, gdzie miałby powstać ekopark. Jak tłumaczy Tomasz Ossowicz, na nieużytkach powstanie wielofunkcyjna łąka i jezioro. - A po drugiej stronie, od ul. Odkrywców, będą boiska - do siatkówki i piłki nożnej oraz mini siłownie - dodaje Tomasz Ossowicz.
Na tym terenie planowane są także różne działania proekologiczne - z zakresu gospodarowania wodą opadową. - Chcemy, by powstały ogrody deszczowe, niecki chłonne, suche zbiorniki i koryta - by wodę na tym terenie zretencjonowa - tłumaczy dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Krzysztof Działa.
Masterplan zakłada przejęcie prywatnego gruntu po dawnej szkółce leśnej, który zostałby włączony do parku. Wszystko po to, by powstał Ogród Wrażeń z tzw. zielonymi komnatami. - Atrakcja polegałaby na tym, by stworzyć kwatery, w których są niezwykłego rodzaju zapachy oraz nasadzenia - na przykład same czerwone albo fioletowe - tłumaczy Tomasz Ossowicz.
Plan zakłada, że w okolicy Ogrodu Wrażeń pojawi się także zbiornik wodny, a zabytkowy budynek, który znajduje się na tym terenie, zostanie zrewitalizowany i być może powiększony o elementy szklane.
Teren dawnych cmentarzy został wydzielony jako strefa pamięci. - Mamy tam bardzo wyrazisty układ alejowy. Na środku były ronda, które wybędziemy teraz odtwarzać - to już działania w ścisłej współpracy z konserwatorem - tłumaczy prof. Tomasz Ossowicz.
To jednak tylko plany - teraz czas na konsultacje społeczne, które ruszą na przełomie października i listopada. - O ile pogoda nam pozwoli, planujemy spotkać się na terenie parku – mówi Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Masterplan został już zatwierdzony przez miejską konserwator zabytków. Jeżeli dojdzie do realizacji, remont zostanie rozłożony na wiele lat.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.