Wrocław: Wystawa poświęcona twórcy wrocławskiego duszpasterstwa akademickiego
– Spotkanie w czasach studenckich Wujka, Osoby-daru, wytworzyło we mnie maksymalistyczne standardy ocen w patrzeniu na kapłanów. – opowiada Maria Lubieniecka, współautorka wystawy – Wujek bowiem, ofiarowując młodym swą kapłańską codzienność, obdarowywał ich osobistą wyjątkowością.
Ekspozycja w ujęciu chronologicznym opowiada o życiu charyzmatycznego duszpasterza. Podróż rozpoczyna się na Kresach Północno-Wschodnich, gdzie urodził się ks. Zienkiewicz. Następnie zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak kapłan po dramacie II wojny światowej trafił na Ziemie Zachodnie do Wrocławia.
- Na wystawie będziemy mogli zobaczyć rzeczy pochodzące z wyposażenia domowego kapłana m.in. drobne przedmioty codziennego użytku, szaty liturgiczne, albumy zdjęciowe oraz dokumenty, takie jak maszynopisy prac naukowych i pamiętniki księdza. Będzie można zapoznać się też m.in. z opinią prymasa Wyszyńskiego, który bardzo cenił ks. Zienkiewicza za niezłomną postawę wobec komunistów w latach 50., gdy pełnił posługę rektora Seminarium Duchownego we Wrocławiu – mówi Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka.
Ostatnia sekcja wystawy poświęcona jest dorobkowi popularnego „Wujka” oraz toczącemu się procesowi beatyfikacyjnemu. Ekspozycja powstała we współpracy Ośrodka z wychowankami ks. Zienkiewicza.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 12 listopada br.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.