71 lat Radia Wrocław! Tak zmienialiśmy się dla Was! [ZDJĘCIA, FILM]
Charakterystyczny budynek przy Alei Karkonoskiej 10. To właśnie stąd - swoje audycje - nadaje najlepsze Radio 2017 roku – Radio Wrocław.
Historia polskiej rozgłośni rozpoczęła się dokładnie 71 lat temu, 29 września 1946 roku. Tego dnia, spiker Stanisław Długoszewski wypowiedział pamiętne słowa:
„Tu Polskie Radio Wrocław na fali 315,8 metra"
Komunikat ten wygłoszono w 4 językach, a audycja została nadana na całą Polskę.
Premierę w eterze poprzedziły tygodnie przygotowań i testów. Pierwszy próbny program nadano 4 września, ponad trzy tygodnie wcześniej, a wszystko po to, by podczas oficjalnej uroczystości otwarcia stacji nie było żadnej wpadki.
Trzeba pamiętać, że dla ówczesnych władz otwarcie Radia we Wrocławiu miało ogromne znaczenie propagandowe. W otwarciu radiostacji brał udział ówczesny prezydent Bolesław Bierut.
Świętujcie z nami! Chcemy Wam - Słuchaczom, w sposób szczególny podziękować za to, że jesteście z nami. Mamy dla Was koszulki, kubeczki, długopisy, smycze i parasole. Słuchajcie nas od rana i łapcie urodzinowe prezenty!
To oczywiście nie wszystko! Wojtek Janicki w kulturalnym przedpołudniu przygotuje dla Was piosenki, które były przebojami, gdy świętowaliśmy 40., 50. i 60. urodziny. Filip Marczyński odszuka w naszym przebogatym, radiowym archiwum smaczki z ponad 70-letniej historii Radia Wrocław. A wieczorem zapraszamy do tańca! Retro Party okraszone przebojami największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, które zaśpiewały specjalnie dla Radia Wrocław. Nie zabraknie Maćka Maleńczuka oraz Renaty Przemyk. Zapraszamy! |
Muzeum Radia Wrocław. To właśnie tutaj, na własne oczy, można zobaczyć jak – na przestrzeni lat – zmieniało się radio i radiowa technika. Można też zrozumieć, jak bogata jest historia tego miejsca i samej rozgłośni. Niewiele osób wie, że tuba, którą widać na filmie, to też radio. To właśnie za jej pośrednictwem, pierwsi powojenni radiowcy, już w maju 1945 roku, nadawali pierwsze audycje z kamienicy nr 15, we wrocławskim Rynku.
Historia wrocławskiej rozgłośni jest dużo bogatsza. Sięga 26 maja 1924 roku. To wtedy, w niemieckim Breslau, uruchomiono Schlesische Rundfunk. Co ciekawe, polskie radio w Warszawie wystartowało prawie półtora roku później - w lutym 1926 roku.
Pierwsza siedziba wrocławskiego radia mieściła się w tym budynku, przy Placu Powstańców Śląskich, w siedzibie Ówczesnego Wyższego Urzędu Górniczego. W maju 1926 roku, radio przeniesiono do nowo wybudowanego budynku przy dzisiejszej Alei Karkonoskiej.
Nowa siedziba rozgłośni była pierwszą w Niemczech, zaprojektowaną i budowaną z takim przeznaczeniem od podstaw. Dopiero trzy lata później powstał „Dom Radia” w Berlinie. Co ciekawe, budynek Radia Wrocław jest prawdopodobnie najstarszym, w którym nieprzerwanie od ponad 70 lat działa rozgłośnia radiowa.
Ale historia Radia Wrocław to nie tylko historia miejsca. To przede wszystkim historia ludzi. To właśnie tutaj, w październiku 1956 roku wystartowało słynne Studio 202.
Radio Wrocław w wielu dziedzinach okazało się pionierem. W styczniu 1966 roku rozpoczęliśmy nadawanie w stereo. 4 lata później, 30 grudnia 1970, jako pierwsi w Polsce, nadaliśmy program kwadrofoniczny. Od 1993 roku nadajemy prze całą dobę, Od 1 sierpnia 2014 roku, znów jako pierwsi w Polsce nadajemy programy w cyfrowym systemie DAB+
Radio Wrocław ma też na swoim koncie kilka rekordów. 5 września wrześniu 2000 roku, nasi dziennikarze: Darek Litera i Marek Obszarny pobili Rekord Guinnessa na najdłużej prowadzoną audycję radiową na żywo. Rekord wynosił 93 godzin i 10 minut (KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ). Na więcej nie pozwolili im lekarze. Potem był najdłuższy na świecie radiowy talk show. I setki innych, ciekawych audycji.
fot. Jan Gil; zdjęcia wnętrz autorstwa Mirosława Ostrowskiego - z wczesnych lat 90.
Ale Radio Wrocław to nie tylko bogata historia. To przede wszystkim współczesność. To trzy anteny, w których prezentujemy najświeższe informacje z całego Dolnego Śląska, to sala koncertowa, Radiowa Akademia Triathlonu, Akademia Młodego Radiowca i setki imprez organizowanych w całym regionie. Radio Wrocław to też najlepsza muzyka i… pasja, którą niosą ludzie.
Życzenia od naszych słuchaczy w kibicowskim wydaniu:
Życzenia od słuchacza Marcina:
Zadzwoniła też do nas Teresa, posłuchajcie:
ZOBACZ KONIECZNIE: Radio Wrocław Międzynarodową Stacją Roku 2017
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.