Wrocławski Związek Metropolitalny nadal możliwy
Metropolia wrocławska to dodatkowych 190 mln złotych na projekty ważne dla jej mieszkańców - mówią samorządowcy z Wrocławia i okolicznych gmin. Chcą oddolnie przekonywać parlamentarzystów, by stworzyli ustawę pozwalającą zarejestrować Wrocławski Związek Metropolitalny. Pierwszym krokiem będzie podpisanie samorządowego porozumienia między zainteresowanymi gminami.
- Niewykluczona jest także uroczysta wspólna sesja samorządów - mówi Michał Jaros, poseł .Nowoczesnej, który zainicjował akcję:
Za stworzeniem metropolii jest m.in. Milan Usak, burmistrz Siechnic. W ostatnich miesiącach powstała metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska skupiona wokół Katowic:
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia tłumaczy, że pierwszy krok to podpisanie porozumienia ze wszystkimi zainteresowanymi gminami:
Robert Lewandowski, burmistrz Żmigrodu tłumaczy, ze stworzenie metropolii to korzyści dla każdej z gmin, które wejdą w jej skład:
Przypomnijmy - w tym roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której powstała metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska. Ustawa pozwalająca tworzyć takie ośrodki została co prawda przyjęta już przed poprzedni Sejm, ale nie ma rozporządzeń pozwalających zrzeszać się gminom.
.Nowoczesna proponuje, aby związek tworzył Wrocław i osiem ościennych powiatów, w sumie 44 gminy. Na tym terenie mieszka grubo ponad milion osób.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.