We Wrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą fizyka noblistę Maxa Borna [FOTO]

z materiałów prasowych | Utworzono: 2017-09-14 18:00 | Zmodyfikowano: 2017-09-14 18:00
We Wrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą fizyka noblistę Maxa Borna [FOTO] - Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Tablicę z płaskorzeźbą przedstawiającą Maxa Borna odsłonili 13 września o godz. 19 wrocławscy akademicy. Znajduje się ona na kamienicy przy placu Wolności 4, gdzie mieszkał naukowiec. Wszystko w ramach 44. Zjazdu Fizyków Polskich.                                                                                                     Tablica ku pamięci genialnego fizyka zawisła na ścianie budynku już w 2002 r., ale trzy lata temu musiała zostać zdjęta na czas jego remontu. Teraz ponownie pojawiła się na kamienicy, w której się urodził, a która dziś nosi dumną nazwę Max Born Forum. Odrestaurowana tablica, będąca dziełem wrocławskiego artysty prof. Macieja Albrzykowskiego, została uroczyście odsłonięta przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adama Jezierskiego i dyrektora Wrocławskiego Centrum Akademickiego prof. Tadeusza Lutego.


- Ktoś może zapytać, dlaczego aż tak zależy nam na uczczeniu pamięci naukowca, który urodził się we Wrocławiu 135 lat temu. Jego odkrycia to po prostu naukowe dziedzictwo ludzkości i mamy obowiązek o nim pamiętać – mówił prof. Adam Jezierski, rektor UWr. - Max Born zasłynął jako współtwórca mechaniki kwantowej i głośny był jego wieloletni spór z Albertem Einsteinem na temat naukowej interpretacji probabilistycznej. Historia przyznała rację Bornowi, co widać we wszelkich osiągnięciach współczesnej techniki, jak telewizory, lasery i telefony komórkowe – podkreślił, dodając, że w archiwum Uniwersytetu zachował się nawet indeks Borna.

Dr Mariusz Jaworski, właściciel kamienicy i pierwszy fundator stypendium im. Maxa Borna, podkreślał, jak ważny był jak najszybszy powrót tablicy. – Jestem dumny, że budynek udało się odrestaurować i architektonicznie dopieścić. W 2002 roku płaskorzeźbę po raz pierwszy odsłonił tu profesor Gustav Born, syn bohatera naszego spotkania. Punktem honoru było dla mnie jak najszybsze jej powieszenie po zakończonym remoncie – zaznaczył.

Z kolei prof. Tadeusz Luty, były rektor PWr i dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego, zaznaczył, że to część szerokiego planu pielęgnowania miejsc, które mają dla miasta szczególne naukowe znaczenie.

Cała uroczystość zgromadziła liczne grono fizyków, którzy przybyli do stolicy Dolnego Śląska na trwający do 15 września 44. Zjazd Fizyków Polskich.

Max Born urodził się 11 grudnia 1882 r. we Wrocławiu. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, zajmował się naukowo matematyką i fizyką. Później kontynuował swoje badania m.in. w Getyndze i Chicago. W 1954 r. został wyróżniony Nagrodą Nobla za badania w dziedzinie mechaniki kwantowej, szczególnie za interpretację funkcji falowej. Pracował również z Robertem Oppenheimerem, twórcą bomby atomowej. Umarł 5 stycznia 1970 r. w Getyndze i tam został pochowany. Na jego nagrobku zostało wyryte fundamentalne równanie mechaniki kwantowej: pq – qp = h/2πi.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.