„Zaraza” z Andrzejem Ziemiańskim, Hommage à Kieslowski i serial "Mgła"
Kolejne spotkanie z comiesięcznym cyklem Kinematograf Wrocławski. Zapraszamy do BARBARY a na cykl wtorkowych pokazów filmowych i dyskusji. Drugim prezentowanym tytułem jest "Zaraza" Romana Załuskiego. W filmie reżyser tworzy fabularną opowieść na bazie autentycznego zdarzenia z historii Wrocławia: epidemii czarnej ospy, która miała miejsce w naszym mieście w 1963 roku. Bohaterem filmu jest fikcyjna postać - doktor Adam Rawicz, który jako pierwszy rozpoznaje chorobę, ale nikt nie chce mu uwierzyć.
Wrocławska epidemia stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla artystów, opisał ją w fabularyzowanym reportażu "Zaraza" Jerzy Ambroziewicz, a w powieści science fiction "Żołnierze grzechu" Andrzej Ziemiański, który opowiada o tym, jak wyglądała zaraza z jego perspektywy, choć miał jedynie trzy lata, i jak przygotowywał się do pisania na temat tych tajemniczych wydarzeń z 1963 roku:
Po pokazie kurator cyklu Lech Moliński poprowadzi dyskusję, w której udział weźmie współautorka wystawy "Uwaga! Choroba zakaźna. Wstęp wzbroniony. Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 r.” - Grażyna Trzaskowska z Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Andrzej Ziemiański - pisarz science-fiction, autor książki "Żołnierze grzechu", dziejącej się podczas wrocławskiej epidemii w 1963 r.
W byłym, pierwszym na świecie, sanatorium dla gruźlików po raz 7 odbędzie się Hommage à Kieślowski, festiwal poświęcony twórczości wybitnego reżysera, ale i dobremu kinu. Zbigniew Zamachowski, Kazimierz Kutz czy Krzysztof Zanussi przyjadą do Sokołowska koło Wałbrzycha spotkać się z fanami twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, ale też, po prostu, dobrego kina. Na festiwal zaprasza dyrektor artystyczna Dorota Paciarelli:
W ramach festiwalu możemy liczyć na specjalny recital Zbigniewa Zamachowskiego "Nie tylko o miłości". Pokazy odbędą się w reaktywowanym Kinoteatrze "Zdrowie" i w kinie plenerowym przed byłym sanatorium dr. Brehmera
"Mgła" to najnowsza produkcja amerykańskiej stacji Spike, którą od 25 sierpnia możemy oglądać na Netflixie. To druga, po filmowej "Mgle" z 2007 roku w reżyserii Franka Darabonta, adaptacja powieści Stephena Kinga - "The Mist". Serial na podstawie kultowego opowiadania z 1980 roku, opowiada o miasteczku, które zaatakowała tajemnicza mgła. Odcina ona mieszkańców od reszty świata i skazuje ich na samych siebie i konfrontacje ze swoimi najmroczniejszymi koszmarami. Dużo tu zmian, które odbiegają od literackiego oryginału, dużo tu dziwności, dużo zaskakującej telewizji.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.