Trzy projekty wojewody w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" otrzymały dofinansowanie
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że wszystkie trzy projekty własne Wojewody, złożone w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa" otrzymały dofinansowanie.
Tym samym zakończyła się procedura naboru i oceny projektów złożonych w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w Priorytecie 2 Schemat 2C – Projekty własne wojewodów.
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podkreśla, że zależy mu, aby region godnie uczcił walkę oraz drogi prowadzące do odzyskania Niepodległości przez Polskę:
Chcemy, aby projekty łączyły przedstawicieli władzy, organizacje pozarządowe, samorządy, grupy nieformalne, dzieci i młodzież, a także Polaków, dziś mieszkających poza granicami naszego kraju.
Pełnomocnik Wojewody ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Dominika Arendt-Wittchen zaznacza, że projekty będą miały różny charakter:
Edukacyjny, kulturalny i sportowy: Nie zabraknie rekonstrukcji historycznych, koncertów i przede wszystkim refleksji nad kresowymi korzeniami mieszkańców regionu. Co ciekawe, projekty będą realizowane nie tylko we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, ale także na Litwie.
Projekty Wojewody Dolnośląskiego, które zostały zakwalifikowane do realizacji:
1. "Sami przeciwko wszystkim" - niezwykła saga II Brygady Legionów; kwota dofinansowania: 110 000 zł
Projekt edukacyjno-historyczny obejmujący przeprowadzenie 12 spotkań w miejskich placówkach edukacyjnych, poświęconych poszerzeniu wśród uczniów wiedzy programowej z zakresu polskiego czynu niepodległościowego w I wojnie światowej, zorganizowaniu konferencji popularno-naukowej dotyczącej zagadnienia kluczowych wydarzeń z przełomu lat 1917/1918 w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kulminacji w postaci wielkiego widowiska rekonstrukcyjnego w formie pikniku historycznego z udziałem kilkudziesięciu członków grup rekonstruktorskich oraz edukacji historycznej, zakończony wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.
2. Urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego; kwota dofinansowania: 122 000 zł
Będzie to pierwsza część wieloletniego projektu: „Mosty Pamięci".
Wyprawy edukacyjno-patriotyczne na Kresy. Mieszkańcy Dolnego Śląska szukają kresowych korzeni swoich rodzin poprzez poznawanie historii Wilna, Lwowa, Grodna, Brześcia i ich bohaterów ze szczególnym uwzględnieniem czasów walk o niepodległość na tamtych terenach. Opiekunem merytorycznym grup będzie Stanisław Srokowski, znawca historii Kresów i Kresowiak, a na terenie danego państwa Polacy z polskich środowisk.
3. 210 milionów Went później, czyli stulecie Szczypiorniaka w Polsce; kwota dofinansowania: 75 000 zł
Zasadniczym celem projektu jest przybliżenie, przede wszystkim młodemu pokoleniu, korzeni piłki ręcznej w Polsce oraz popularyzacja zagadnienia historii czynu niepodległościowego żołnierzy trzech Brygad Legionów Polskich w okresie 1914-1917.
W Głogowie zostanie zorganizowany piknik historyczny z czynnym zaangażowaniem lokalnych społeczności oraz organizacji pozarządowych, z punktem kulminacyjnym w postaci prelekcji tematycznej ilustrowanej widowiskiem audio-wizualnym z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz aktorów w charakterze tzw. dioramy pt. Nie przysięgniemy obcemu władcy! – Kryzys Przysięgowy i jego następstwa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.