Jesień w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Wystawa "Moda na Cranacha" pokazująca dzieła jednego z najsłynniejszych malarzy renesansowych Lucasa Cranacha st. i jego naśladowców to najważniejsze wydarzenie przygotowywane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w drugiej połowie 2017 r.
Lucas Cranach st., Adam i Ewa, ok. 1510, Muzeum Narodowe w Warszawie
Wernisaż 31 października; wystawa będzie czynna do 30 grudnia 2017; Ekspozycja ukazująca malarstwo doby Reformacji we Wrocławiu i na Śląsku przygotowana z okazji 500-lecia upublicznienia przez Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze. Kluczem do tej wyjątkowej prezentacji będzie malarstwo Lucasa Cranacha i jego kręgu oraz ich oddziaływanie na Śląsku. W obręb wystawy włączone zostaną eksponaty z muzealnego działu grafiki (przerysy drzeworytów z tłumaczonej przez dr. Marcina Lutra Biblii, rysunkowe projekty kompozycji epitafijnych oraz grafika z kręgu Cranacha), z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu (starodruki i rękopisy – m.in. pierwsze wydania Biblii Lutra, postylle, dzieła śląskich pastorów, zespół portretów rysunkowych wrocławian) oraz z Muzeum Archidiecezjalnego (np. Madonna pod jodłami Lucasa Cranacha Starszego, Alegoria Kościoła Zreformowanego z Nowego Kościoła k. Świerzawy). Istotną rolę w prezentacji odegra także archiwalna dokumentacja dzieł niezachowanych, które w przeszłości znajdowały się we wrocławskich zbiorach muzealnych.Moda na Cranacha
Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się również ekspozycja dzieł sztuki pochodzących z renomowanego Muzeum Stołecznego Pekinu pokazująca życie codzienne mieszkańców Chin 1. połowy XVII w. oraz prezentacje grafiki włoskiej i Skarbu średzkiego.
W Pawilonie Czterech Kopuł jesienią zwiedzający będą mogli obejrzeć kostiumy z kultowych polskich filmów zrealizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, natomiast w Muzeum Etnograficznym pierwszą w powojennym Wrocławiu wystawę wyrobów kotlarskich oraz niezwykłą ekspozycję poświęconą społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.