Wrocław z 1945 roku na smartfonie. Poznaj projekt współtworzony przez Radio Wrocław
Bierzesz smartfona i przenosisz się do Wrocławia z 1945 roku. Idziesz po ulicach współczesnego miasta a na ekranie czytasz relacje historyków opisujących mijane przez ciebie miejsca, oglądasz zdjęcia epoki, a przede wszystkim słuchasz w słuchawkach wspomnień świadków tamtych dni rodzącego się miasta. Dziś premierowa odsłona naszego nowego portalu historycznego. Wroclaw1945.pl przenosi nas za pomocą aplikacji webowej do miasta tuż po wojnie. Radiu Wrocław udało się porozmawiać ze świadkami tamtych dni:
Przez 2 lata gromadziliśmy wspomnienia świadków, by wiernie oddać obraz Wrocławia w 1945 roku. Zdjęcia, pisemne relacje, a przede wszystkim dźwiękowe wspomnienia świadków tamtych dni i oceny historyków na portalu dostępnym wygodnie ze smartfonów. Idziesz przez Wrocław rzucasz okiem na ekran i słuchasz takich relacji:
Udało nam się dotrzeć na przykład do Anieli Złotkowskiej - to pierwsze dziecko urodzone w polskim Wrocławiu
Takich wspomnień na wroclaw1945.pl jest kilkadziesiąt. Dotarliśmy nawet do ludzi, którzy mieszkali we Wrocławiu w czasie wojny zanim miasto zostało przekształcone w Festung Breslau.
Na antenie Radia Wrocław rozmawialiśmy z twórcami projektu. Gośćmi Przemka Gałeckiego byli:
- Profesor Krzysztof Ruchniewicz - Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich imienia im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
- Tomasz Sikora - Radio Wrocław
- Robert Banasiak - Centrum Technologii Audiowizualnych
Aplikacja webowa dostępna tutaj: http://wroclaw1945.pl/
Nasz wcześniejszy projekt znajdziecie tutaj: http://wroclaw1989.pl
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.