Niepełnosprawni na niedawno wyremontowanym dworcu Wrocław Mikołajów mogą być zaskoczeni, bo co prawda są platformy ułatwiające wjazd na perony są, ale chęć skorzystania z nich trzeba zgłosić telefonicznie. I to co najmniej godzinę przed planowaną podróżą.
Informacja z numerem telefonu została zamieszczona na windach, próżno jej jednak szukać na stronie internetowej kolejarzy czy przewoźników. Pasażerowie, także ci pełnosprawni nie kryją oburzenia:
-Na pewno ktoś powinien się tym zająć i nie powinno to tak wyglądać. -Jakbym potrzebował to bym się wkurzył. -Babol, po prostu babol.
Aby odsłuchać załączonego dźwięku zaktualizuj przeglądarkę lub/i wtyczkę Adobe Flash Player.
Tematem zainteresowaliśmy rzecznika PKP PLK. Mirosław Siemieniec tłumaczy, że na tym dworcu nie ma całodobowej obsługi, więc platformy uruchamia zewnętrzna firma. Stąd konieczność wcześniejszego telefonu. Ale braku numeru telefonu i informacji na stronach internetowych już nie da się wytłumaczyć:
- Godzina jest czasem zbyt długim. Staramy się go maksymalnie skrócić-stąd sądzimy, że podanie tego numeru do wiadomości w internecie, umożliwi osobom nawet nie będącym już na stacji, a szykującym się do podróży, skontaktowanie się z serwisem obsługującym te platformy.
Aby odsłuchać załączonego dźwięku zaktualizuj przeglądarkę lub/i wtyczkę Adobe Flash Player.
Sprawą zainteresowaliśmy Bartłomieja Skrzyńskiego. Pełnomocnika niepełnosprawnych w mieście nie dziwi konieczność telefonicznego zgłoszenia, ale dziwi brak informacji na stronach internetowych dworca. Pomocą powinni służyć także konduktorzy, tak jak dzieje się to w samolotach:
-Pilot, czy szef pokładu, może zgłosić wcześniej na lotnisko, że przylatuje pasażer z ograniczoną mobilnością i będzie potrzebował takiej pomocy. Zwłaszcza, gdy już coraz więcej tych miejsc mamy dostępnych.
Aby odsłuchać załączonego dźwięku zaktualizuj przeglądarkę lub/i wtyczkę Adobe Flash Player.
Po naszej interwencji PKP PLK dodały na stronach internetowych informację o sposobie korzystania z platform na dworcu Wrocław Mikołajów. Znalazły się tam także numery telefonu. Co ważne niepełnosprawni podróżni mogą liczyć także na kompleksową pomoc - zarówno w poruszaniu się po dworcach jak i wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. Taką potrzebę trzeba zgłaszać przewoźnikom dwie doby przed planowaną podróżą.
Winda i zasikane oraz o smarowanie graffiti przejścia dopełnia zamknięta kasa biletów. Chlew, a nie dworzec z którego odjeżdża codziennie setki pasażerów.
HEj wiesniaki od tej windy!
Proponuje kiedys wyjechac na chwile poza Polske i zobaczyc na wlasne oczy jak moze wygladac winda dla niepelnosprawnych w krajach cywilizowanych. Polecam!
Ten dworzec jest nie tylko niedostępny dla niepełnosprawnych ale także dla pełnosprawnych. Czy nikt przez tyle lat nie zauważył, że w pobliżu dworca nie ma nigdzie przejścia dla pieszych, a jak pasażerowie mają się do niego dostać lub z niego wydostać?