Wrocławskie lotnisko z europejskim certyfikatem
Do tej pory wrocławskie lotnisko posiadało certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który wydawano w oparciu o przepisy krajowe. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej, wprowadzony został unijny system certyfikacji. Nowe wymogi i regulacje UE, na podstawie których wydaje się certyfikat europejski, mają na celu uporządkowanie oraz ujednolicenie we wszystkich krajach Wspólnoty stosowanych dotychczas wymagań dla lotnisk określonych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Do końca 2017 roku wszystkie porty lotnicze, które obsłużyły ponad 10 tys. pasażerów rocznie przez kolejne trzy lata, muszą przejść proces konwersji certyfikatu. Proces konwersji certyfikatu wrocławskiego lotniska zakończył się 1 sierpnia 2017r., a nowy dokument został wydany na czas nieokreślony. Certyfikat potwierdza, że lotnisko spełnia regulacje rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 139/2014, które ustanawia wymagania oraz procedury administracyjne dotyczące lotnisk.
- To niewątpliwy sukces, który zawdzięczamy ogromnemu zaangażowaniu pracowników wrocławskiego lotniska. Dokument potwierdza, że nasze lotnisko utrzymuje procedury bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego na najwyższym europejskim poziomie. Po raz kolejny pokazaliśmy, że spełniamy najwyższe standardy oraz najlepsze praktyki stosowane na całym świecie, a także posiadamy nowoczesną infrastrukturę, wyposażenie, potencjał ludzki oraz procedury operacyjne niezbędne do zapewnienia bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych – mówi Jarosław Wróblewski, Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław S.A.
Przygotowanie do certyfikacji we Wrocławiu trwało 1,5 roku. W tym czasie Port Lotniczy Wrocław planował, wdrażał i sprawdzał nowe normy. - To był długi proces, w który zaangażowanych było wielu pracowników portu. Efektem są wymierne korzyści. Poza aspektami organizacyjnymi posiadanie unijnego certyfikatu to także zwiększona wiarygodność Portu Lotniczego Wrocław dla linii lotniczych i potwierdzenie najwyższych standardów obowiązujących na lotnisku. Dołączenie do światowej czołówki lotnisk w tym zakresie sprawia, że przewoźnicy międzynarodowi będą jeszcze chętniej rozwijali we Wrocławiu swoją ofertę połączeń lotniczych. Nasi pasażerowie zyskają nowe połączenia. Wzrośnie też atrakcyjność regionu dla potencjalnych inwestorów – dodaje Jarosław Wróblewski.
To kolejny sukces Portu Lotniczego Wrocław. Przed rokiem wrocławskie lotnisko otrzymało od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji startu i lądowania w warunkach ograniczonej widzialności. Oznacza to, że posiada obecnie system ILS kategorii II, który pozwala na operacje lotnicze przy bardzo ograniczonej widzialności. Dzięki temu znacząco wzrosły standardy nawigacyjne, co jeszcze bardziej usprawnia funkcjonowanie lotniska. Nowy certyfikat usankcjonował ważność wszystkich wcześniejszych dokumentów, m.in. tych związanych z wykonywaniem operacji lotniczych przy ograniczonej widzialności.
W ostatnim czasie Port Lotniczy Wrocław po raz czwarty zdobył jedno z najbardziej liczących się wyróżnień świata podróży i biznesu - Business Traveller Award dla najlepszego lotniska regionalnego. Wrocławskie lotnisko znalazło się także w gronie 40 najlepszych portów lotniczych w Europie w 2016 r. Ranking stworzono na bazie głosowania pasażerów korzystających z serwisu Sleepingairports.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.