Prezydent wetuje dwie ustawy [DEBATA SPECJALNA RW o 21.00]
2 - 1 dla obywateli - tak zawetowanie dwóch ustaw (o KRS i Sądzie Najwyższym) przez prezydenta Andrzeja Dudę komentują działacze dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej. Dziękują protestującym w obronie praworządności mieszkańcom i nie składają broni. Senator Jarosław Duda używając sportowego języka mówi, że zawetowanie dwóch ustaw to dopiero pierwsza połowa meczu.
Podobnego zdania są organizatorzy manifestacji obywatelskich we Wrocławiu i na dzisiejszy wieczór zapowiadają kolejną demonstrację przed sądem i w rynku. Jak mówi Robert Wagner, ustawa o sądach powszechnych jest równie ważna jak dwie zawetowane, poza tym Sejm może odrzucić weto prezydenta. Poseł PiS Piotr Babiarz z Wrocławia proszony o komentarz powiedział jedynie, że jest zaskoczony decyzją prezydenta.
Przypomnijmy - przed południem prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Przekazał to w specjalnym oświadczeniu dla mediów. Prezydent zaznaczał, że wymiar sprawiedliwości wymaga reformy. Zawarte w ustawie zmiany dawałyby prokuratorowi jednak wyjątkowe w polskim porządku prawnym uprawnienia. Podkreślał, że w ostatnich dniach rozmawiał o ustawach z wieloma osobami, w tym z Zofią Romaszewską.
#PAD: Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. pic.twitter.com/OTLWUGA9Qi
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 24 lipca 2017
Dziś od godz. 21 w Radiu Wrocław specjalne wydanie debaty politycznej
Szybkie ogłoszenie decyzji prezydent tłumaczył wysokim niepokojem społecznym. - Widać, jak ogromne są obawy - mówi prezydent:
ZOBACZ TEŻ: Demonstracje we Wrocławiu i innych dolnośląskich miastach przeciwko zamianom w sądownictwie
W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie trwa narada ścisłego kierownictwa PiS. Spotkanie zostało zwołane po tym, jak prezydent ogłosił, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Na Nowogrodzkiej pojawili się między innymi prezes Jarosław Kaczyński, wiceprezesi: premier Beata Szydło i minister Mariusz Kamiński, a także marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wicepremier Mateusz Morawiecki.
Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości przyznawał rano, że jest zaskoczony decyzją prezydenta. - Obawiam się, że ta decyzja sprawi, że na realną reformę sądownictwa będziemy niestety musieli długo poczekać - mówi Sasin:
Prezydent źle zrobił - komentował na gorąco marszałek senior Kornel Morawiecki. Zdaniem lidera koła poselskiego Wolni i Solidarni, mimo zastrzeżeń należało ustawy podpisać, aby w Polsce naprawić system wymiaru sprawiedliwości.
Kornel Morawiecki pytany o komentarz do ulicznych protestów mówił, że są one inspirowane przez polityków którzy stracili władze i ludzi którzy obawiają się utraty przywilejów.
To oczywiście nie koniec walki. Ale trudno o wymowniejszy dowód, gdzie można dziś skutecznie stawiać opór złym pomyslom rządzących
— Adrian Zandberg (@ZandbergRAZEM) 24 lipca 2017
Taki był obowiązek głowy państwa. #PresjaMaSens, czekamy na trzecie weto. #3xWeto pic.twitter.com/zaC3RLlDLh
— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) 24 lipca 2017
.@pkukiz: Dziękujemy, Panie Prezydencie. pic.twitter.com/BRV29GolSB
— Kukiz'15 (@Kukiz15) 24 lipca 2017
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.