Wyjazdowe czwartki Radia Wrocław: Byliśmy w Złotoryi [ZOBACZ]
Przez cały dzień odkrywaliśmy tajemnice Złotoryi. Od ponad 400 lat co roku mieszkańcy tego miasta wychodzą na rynek, by... wspólnie zaśpiewać. Alfred Michler z Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej wyjaśnia, że początek tej tradycji sięga Wigilii Bożego Narodzenia 1553 roku, kiedy to w mieście szalała zaraza.
- Ówczesny burmistrz wyszedł w noc wigilijną i zaczął śpiewać jakieś pieśni. Nie wiemy dokładnie jakie. Doszło do niego jeszcze sześciu mężczyzn i na pamiątkę tego śpiewu-modlitwy od tego roku te śpiewy tu się w Złotoryi odbywały.
Historia miasta jest o wiele dłuższa. W 1211 roku książę Henryk Brodaty nadał niemieckim kolonistom prawo do zamieszkania na tym terenie. Dokument lokacji magdeburskiej daje dziś Złotoryi prawo do tytułu najstarszego miasta w Polsce.
W leniwych wodach Kaczawy nawet dziś można natknąć się na cenne grudki - wyjaśnia Krzysztof Jędroszkowiak z Polskiego Bractwa Kopaczy Złota:
- Gdybyśmy chcieli wybudować jakąś dużą kopalnię do celów produkcyjnych, to jest za małe stężenie złota. Ale jeśli chodzi o takie zajęcia lokalne, bardziej hobbystyczne, to znam takich ludzi, którzy z wydobytego złota potrafili się utrzymać.
Co roku w mieście organizowane są mistrzostwa kraju w płukaniu złota. Tę informację podajemy jako pierwsi: prawdopodobnie w 2021 roku nad złotoryjskim zalewem znów zostaną rozegrane mistrzostwa świata w tej dyscyplinie.
Nieoficjalnie mówi się, że co bardziej przedsiębiorczy mieszkańcy tego miasta w w wolnych chwilach potrafią wyciągnąć z rzeki dobrą wypłatę. Chodzi o złoto w Złotoryi.
- Ale złoto można wypłukiwać z Kaczawy nawet w tej chwili - przekonuje Konrad Warguła z Polskiego Bractwa Kopaczy Złota
Trzeba mieć chęci - to jest najważniejsze - i odpowiedni sprzęt, czyli miski do płukania złota. No i odrobinę szczęścia, bo złoto lubi szczęściarzy. Wypłukane złoto każdy zachowuje sobie na pamiątkę. Warto wyjechać ze Złotoryi z kawałkiem złota znalezionego własnoręcznie.
fot. Andrzej Owczarek
|
fot. Andrzej Owczarek
A tak było w Zgorzelcu:
Złotoryja, która w 2011 roku obchodziła 800. rocznicę nadania praw miejskich jest uznawana za najstarsze miasto w Polsce. W średniowieczu miasto słynęło z wydobycia złota - stąd dawna nazwa Złota Góra. Od kilkunastu lat, pod koniec maja organizowane są mistrzostwa w płukaniu złotego kruszywa. Złotoryja leży na szlaku Krainy Wygasłych Wulkanów, który rozciąga się na 85-kilometrów wiodąc turystów od Legnickiego Pola przez Jawor, Wąwóz Myśliborski, Proboszczów i Grodziec do Złotoryi. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta jest Baszta Kowalska -niegdyś ważny element fortyfikacji, dziś - punkt widokowy. Żeby podziwiać widoki, trzeba pokonać 45 kamiennych schodów.
fot. Andrzej Owczarek
fot. Andrzej Owczarek
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.