DRJ: 13. Dni Fantastyki w Centrum Kultury ZAMEK
Wóz Dolnośląskiego Rozkładu Jazdy z Zamku w Leśnicy już odjechał, ale impreza potrwa do jutrzejszego wieczora.
O najciekawszych punktach programu opowiadał koordynator głównej imprezy Piotr Makarewicz:
O głównym temacie tegorocznych DF-ów opowiadała Agnieszka Jamroszczak:
Fantastyka Open czyli wszystko co dzieje się wokół zamku i za darmo przybliżyła Kamila Bilińska:
Na koniec Akai opowiedziała o cosplayu, czyli o przebraniach:
Wrocław już od 13 lat cieszy się solidną imprezą poświęconą tematom około-fantastycznym. Znakomita przestrzeń leśnickiego zamku przenosiła uczestników na najróżniejszy światy. Tym razem poczujemy się superbohaterami. To oni będą tematem tegorocznej imprezy.
W piwnicach jak zawsze zostaną rozegrane turnieje i potyczki gier bitewnych czy karcianych. Zresztą o gry nietrudno. Planszówki, RPG, LARPy i wiele więcej spotkacie na korytarzach obiektu. Szczęściem organizatorów i uczestników jest sąsiedztwo leśnickiego parku, w którym czekają atrakcje dla dzieci i chwila wypoczynku dla dorosłych.
Fot. Łukasz Wojciechowski
Ten może się przydać. Program festiwalu to aż 300 godzin wykładów, prelekcji i spotkań. Do Wrocłąwia przyjedzie stały bywalec: Graham Masterton, autor ponad 100 książek przetłumaczonych na 18 języków oraz kilkukrotnie zekranizowanych. Brian McClellan - znany przede wszystkim z popularnego uniwersum o prochowych magach przyleci do Wrocławia z Cleveland w Stanach Zjednoczonych, zaś z Anglii pochodzi Angus Watson – twórca trylogii „Epoka Żelaza” na nowo opowiadającej historię inwazji Juliusza Cezara – tym razem z perspektywy Brytów. Listę gości zagranicznych zamyka gruziński ilustrator Lazare Gvimradze, którego prace będzie można obejrzeć na wystawie towarzyszącej imprezie.
Polaków reprezentować będą: pisarze: pięciokrotny laureat nagrody im. Janusza Zajdla – Robert Wegner, Aneta Jadowska, Jacek Komuda, Andrzej Zimniak, Krzysztof Piskorski, tłumacze: Michał Jakuszewski (tłumacz około stu książek takich autorów, jak George R.R. Martin, Steven Erikson) Piotr Cholewa (tłumacz książek Terry'ego Pratchetta), przedstawiciele branży filmowej: Lech Majewski - autor „Angelusa” „Ogrodu rozkoszy ziemskich”, czy wizjonerskiego „Młyna i krzyża”, Jarosław Boberek – aktor filmowy i teatralny, jeden z najbardziej znanych głosów dubbingowych (Król Julian w „Madagaskarze”) naukowcy: specjalizujący się w sztucznej inteligencji dr Jędrzej Osiński, specjalista od techniki militarnej dr inż Tomasz Szulc, ilustratorzy: Anna Kłosowska – autorka cyklu „Odmęty absurdu”, twórcy komiksów: Szymon Teluk, Rafał Szłapa, Krzysztof Gawronkiewicz, przedstawicie dynamicznie rozwijającej się branży gier, produkcji filmowej, redakcji wydawnictw i wielu innych.
Fot. Łukasz Wojciechowski
Miały być warsztaty i prelekcje? Proszę bardzo: Będzie okazja dowiedzieć się na przykład: skąd się wzięli, jak ewoluowali i jak działają hakerzy, na jakim etapie aktualnie znajduje się stan badań nad sztuczną inteligencją, jak wyglądałaby bitwa w kosmosie przy zachowaniu praw fizyki, na czym polega fenomen słowiańskiej fantastyki oraz czy superbohaterowie nie robią przypadkiem więcej spektakularnej szkody niż pożytku przy ratowaniu świata ?
Bardzo interesująco zapowiada się blok warsztatowo-pokazowy. Chętni znajdą tutaj m.in.: warsztaty literackie, scenopisarskie, tworzenia gier lub samej muzyki do gier video, tworzenia filmów 360° do oglądania w googlach VR, czy sesji synestezji na żywo, na których dowiedzą się jak to jest poczuć kolor, usłyszeć zapach, dotknąć smak.
To i wiele więcej od 7 do 9 lipca we wrocławskim Centrum Kultury ZAMEK.
Na miejscu będziemy w sobotę od 12.00 do 16.00. Rozmowy z organizatorami i twórcami, oczywiście, do posłuchania w Radiu Wrocław.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.