Jeszcze kilka miesięcy temu się nie znali, teraz wymienili się nerkami
Sami dla swoich partnerów nie mogli być dawcami, dlatego zgłosili się do ogólnopolskiego programu transplantacyjnego dla par. I tak w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu udało się wykonać pierwszy na Dolnym Śląsku i piąty w Polsce przeszczep krzyżowy. Jednym z biorców był dializowany od kilku lat Adrian Bartosik.
- Moja partnerka zgłosiła nas do programu wymiany par. Szybko okazało się, że jest taka para jak my, która czeka na nerkę. Wszystko musiało być zgodne, więc to jest poczwórne szczęście. Jak czterolistna koniczyna - tłumaczy Adrian Bartosik.
Dwaj mężczyźni (dawca-biorca) byli operowani we Wrocławiu, ich partnerki w Bydgoszczy. Jak mówi dr Paweł Chudoba z kliniki przy Borowskiej we Wrocławiu dzięki temu nie trzeba było transportować nerek.
- Wymyśliliśmy to w ten sposób, żeby skrócić czas zimnego niedokrwienia. Nie trzeba było nerek wozić, po pobraniu zostały od razu przeszczepione biorcom. To jest największy sukces, bo nerki zaczęły natychmiast pracować - tłumaczy dr Paweł Chudoba.
Dawcy opuścili szpitale w dziesiątej dobie po zabiegu, biorcy też już zostali wypisani do domów. Adrian Bartosik, jeden z biorców, mówi, że po zabiegu jest jak nowo narodzony.
- Nowa nerka pracuje od początku bardzo dobrze. Mam teraz parametry jak osoba zdrowa. Teraz człowiek chciałby zapomnieć, że był chory - mówi Adrian Bartosik.
Z kolei dawca Daniel Burniak przyznaje, że w jego życiu nic się nie zmieniło, choć teraz ma jedną nerkę.
- Czuję się bez zmian. Nie jestem w stanie powiedzieć jaka jest różnica. Nie ma żadnego znaku, poza niewielką blizną - tłumaczy Daniel Burniak.
Panie też czują się dobrze. Był to pierwszy na Dolnym Śląsku i piąty w kraju przeszczep krzyżowy.
W 2016 roku wykonano w USK:
- 42 przeszczepy nerek w tym 7 od dawców żywych.
- 14 przeszczepów wątrób
- 1 przeszczep kończyny górnej
- 89 przeszczepów szpiku
- 18 przeszczepów rogówek
W 2017 roku wykonano w USK:
- 30 przeszczepów nerek w tym 9 od dawców żywych (to jedna trzecia przeszczepów rodzinnych w Polsce).
- 6 przeszczepów wątrób
- 45 przeszczepy szpiku
- 8 przeszczepów rogówek
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.