Koniec roku szkolnego. Po wakacjach wracamy do innej szkoły [CO SIĘ ZMIENI]
ZOBACZ KONIECZNIE: Minister Anna Zalewska o reformie edukacji [POSŁUCHAJ]
Najważniejsze zmiany w skrócie:
1. Wracają stare struktury:
Powrót do przeszłości - tak można w skrócie nazwać przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego gimnazjum i 5-letniego technikum. 1 września dzisiejsi szóstoklasiści zaczną naukę w siódmej klasie podstawowej
2. Podstawy programowe:
Ich główne założenia najłatwiej wypunktować. Są to:
- Nauka historii od 4 klasy, a geografii i biologii od klasy 5.
- W klasie szóstej wprowadzona zostanie nauka chemii i fizyki
- Klasa siódma zakłada wprowadzenie WOS-u oraz Edukacji o bezpieczeństwie.
3. Koniec gimnazjów.
Nie do końca, bo swoje etapy dokończą klasa druga i trzecia. Natomiast klasa pierwsze przekształci się w siódmą. We wrześniu 2019 gimnazja jako takie prestaną funkcjonować
4. Przemiana zawodówek w branżówki.
Szkoły branżowe dzielić się będą na dwie kategorie. I stopnia powstaną już od 1 września 2017, a te II stopnia w roku szkolnym 2020/21. Nauka ma być w systemie 3+2. Wtedy też uczeń będzie mógł zdawać maturę i iść na studia.
5. Matura rozszerzona- będzie trudniej.
A konkretnie chodzi tu o ustalony przez MEN 30-procentowy próg zdawalności przedmiotu dodatkowego.
6. Osiem klas i egzamin.
Egzamin podzielony zostanie na część testową i opisową. W jego skład wejdą trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, matematyki, język obcy a także jeden dodatkowy na przedmiot. Tu do wyboru jest: chemia, geografia, fizyka i historia. Tu jednak warto zaznaczyć, że na przełomie trzech pierwszych lat po zmianach, na egzamin przygotować się trzeba będzie tylko z przedmiotu obowiązkowego.
Przypomnijmy.Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 6 stycznia ustawy wprowadzające reformę edukacji.
– Wielu rodziców, takich których dzieci skończyły już szkołę w ciągu ostatnich lat, czy też są w tej chwili w szkole lub w niej będą, również nie miało wątpliwości, że zarówno 3-klasowe gimnazjum, jak i 3-klasowe liceum były szkołami, w których edukacja trwała zbyt krótko – powiedział Prezydent Andrzej Duda. – Nie miałem żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i zmiany. Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo – potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach – dodał Prezydent RP.
W swoim przemówieniu Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na tym, aby reforma edukacji została przeprowadzona w sposób jak najbardziej sprawny.
– Czuję się współodpowiedzialny za to, aby ta reforma osiągnęła swoje cele. Aby polska szkoła była lepsza, aby lepiej kształciła, aby nauczyciel czuł się w tej szkole dobrze, a przede wszystkim żeby dobrze czuł się w tej szkole uczeń, a rodzic miał jak największą pewność, że ta szkoła kształci dobrze i przede wszystkim, że dobrze wychowuje – mówił Prezydent Andrzej Duda.
– Nie mam wątpliwości, że ta reforma oświaty jest reformą dobrze przygotowaną, dopracowaną, która gwarantuje polskiej młodzieży i dzieciom kompleksowe, bardzo dobre przygotowanie, kształcenie i wychowanie – mówiła premier Beata Szydło.
Szefowa rządu dodała, że zmiany w systemie oświaty gwarantują rodzicom współdecydowanie o tym, w jaki sposób polska szkoła realizuje cele pedagogiczne oraz wychowawcze.
– To także bezpieczeństwo dla uczniów i szansa dla nauczycieli na godne zarobki i doskonalenie zawodowe – dodała Prezes Rady Ministrów.
W swoim wystąpieniu Minister Edukacji Narodowej podkreśliła z kolei, że przygotowana reforma edukacji to początek ważnych i dobrych zmian dla polskiej szkoły.
– W wyniku reformy powstanie ponad pięć tysięcy nowych miejsc pracy. Będziemy z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami – powiedziała minister Anna Zalewska. – Prawo oświatowe to nie tylko czteroletnie liceum, szkoła branżowa, ale to również wychowanie, bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo. To również mniejsze klasy, ograniczenie zmianowości. To wzmocnienie nadzoru pedagogicznego, wzmocnienie roli związków zawodowych, roli wychowawców. Szkoła ma stać się miejscem wspólnego działania dla dobra dzieci – dodała szefowa MEN.
Zgodnie z ustawami podpisanymi przez Prezydenta RP, zmiany w oświacie zaczną się 1 września 2017 a zakończą w roku szkolnym 2022/2023. 1 września 2017 roku uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.