Teatr. Stan krytyczny. Dzisiaj debata z udziałem artystów, urzędników i widzów
Jednym z punktów zapalnych jest sytuacja w Teatrze Polskim w Wrocławiu, gdzie od wielu miesięcy toczy się spór o nowego dyrektora. Cezarego Morawskiego nie ma jednak wśród zaproszonych do udziału panelistów. Jak mówi jedna z organizatorek spotkania Anna Karaban, zaproszenie do udziału w spotkaniu zostało wysłane. Rzecznik teatru Marek Perzyński potwierdza, że przyszło w sobotę w nocy. Poza tym dyrektor i tak dziś jest w Ministerstwie Kultury gdzie zabiega o pieniądze na dalsze funkcjonowanie placówki. Obecnie zgodnie z decyzją Wojewody, teatrem kieruje Cezary Morawski. Urząd Marszałkowski jeszcze w tym miesiącu złoży do Sądu Administracyjnego skargę na unieważnienie decyzji o odwołaniu dyrektora.
lista panelistów poniedziałkowej debaty:
- Dariusz Kosiński
- Jacek Głomb
- Konrad Imiela
- Krzysztof Mieszkowski
- Danuta Marosz
- Edwin Bendyk
- Leszek Koczanowicz
- Jacek Poniedziałek
Dyskusję poprowadzi Magdalena Chlasta-Dzięciołowska - przedstawicielka Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Widzów Teatrów Publicznych.
Oto co na swojej stronie piszą organizatorzy:
Debatę organizujemy w trybie pilnym, bo sytuacja teatrów publicznych w ostatnim czasie jest wyjątkowo zagrożona: świadomy, metodyczny demontaż kolejnych teatrów w Polsce (absurdalne zmiany dyrektorów, niszczenie zespołów, zmiany polityki i estetyki repertuarowej, wykorzystywanie teatru jako narzędzia politycznej władzy i urzędniczej wszechmocy) - wymaga natychmiastowego ponadśrodowiskowego zaangażowania.
Zapraszamy więc na tę debatę ludzi teatru z całej Polski - artystów, aktorów, dyrektorów wszystkich teatrów w Polsce, ludzi zarządzających kulturą, znawców systemów organizacji teatrów w Europie, widzów, którym los teatrów nie jest obojętny, ministerialnych i samorządowych urzędników oraz polityków.
Chcemy podczas wspólnego spotkania przedyskutować konieczne zmiany systemowe i proceduralne związane z wyborem dyrektorów teatrów publicznych oraz zaktualizować, o nowe rozwiązania, katalog dobrych praktyk w tej sprawie.
Potrzeba nam klarownych, transparentnych kryteriów i nowatorskich rozwiązań, a nie scentralizowanej urzędniczej polityki ministerialnej i kuriozalnych, haniebnych partyjnych decyzji samorządowych.
Czerwcowa debata jest kontynuacją naszej debaty z 23 listopada 2016 r., na której padło wiele ważnych tropów. Teraz trzeba je wszystkie wspólnie przedyskutować i zweryfikować.
Podsumowaniem wspólnej debaty będzie LIST OTWARTY CAŁEGO ŚRODOWISKA DO MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z propozycjami zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
TEATRU NIE MOŻNA ZOSTAWIĆ URZĘDNIKOM!
Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Teatrów Widzów Publicznych
***
TEATR. STAN KRYTYCZNY
12 czerwca 2017 r. - poniedziałek - godz. 16:00 -
Podwórko Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu
Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Widzów Teatrów Publicznych
Teatr. Stan krytyczny | debata
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.