RWK: Fałszerze pieprzu, rejs Batorym i niezwykłe biografie Mariusza Urbanka (WIDEO)
Mieszkaliśmy w Wołowcu, nie mieliśmy prądu, pieniędzy, a pierwszą książkę Andrzej Stasiuk składaliśmy z... rękopisu - o dziejach Wydawnictwa Czarne opowiadała w studiu Radia Wrocław Kultura Monika Sznajderman. Właścicielka i szefowa opowiedziała nam jak doszli do tego, że Czarne stało się jednym z najważniejszych w Polsce i wśród swoich autorów ma dwie noblistki, pięciu laureatów Angelusa, dziesiątki innych nagród, najlepszych autorów literatury faktu i wielkie powodzenie u Czytelników.
Nikt nie ma tyle pamiątek z polskiego Transatlantyku - "Stefan Batory", nikt nie spędził tyle dziesiątek godzin polskich i amerykańskich archiwach by przybliżyć polskim czytelnikom, powojenne losy polskich gwiazdy przedwojennego kina, dziś już niesłusznie zapomnianych. Naszym kolejnym gościem był Grzegorz Rogowski, autor książek "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" oraz "Pod polską banderą przez Atlantyk".
Nasze studio odwiedził Mariusz Urbanek, dziennikarz, pisarz i publicysta, z którym rozmawialiśmy o tym, jak się pisze bajki, komiksy a przede wszystkim bestsellerowe biografie, których ma na koncie już kilkanaście (m.in Brzechwy, Broniewskiego, Tuwima, Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”), czy też najnowszą „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”
Literackie pasmo Radia Wrocław Kultura prowadzą co czwartek (od godz. 16 do 20, powtórki piątek 8-12).
Na program zapraszają: Jacek Antczak i Łukasz Śmigiel
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.