Wrocławianie badają zespół słabości. Szukają chętnych do udziału w projekcie
Utrzymujące się zmęczenie, niezamierzona utrata wagi czy spowolnienie chodu - to mogą być objawy zespołu słabości. Lekarze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu szukają kandydatów do udziału w bezpłatnych programie badawczym. Będzie można między innymi skorzystać z zajęć z fizjoterapeutą. Jednym z warunków zakwalifikowania jest ukończenie 60 lat i chęć przestrzegania zaleceń dietetyka - pacjentki jednej z przychodni - jak sprawdziła Ela Osowicz - są zainteresowane udziałem.
- Oczywiście, jak najbardziej. Zresztą stosuję dietę, zdrowie odżywianie.
- Czuje się pani czasem słabo?
- Oczywiście, że tak! Zdarza się dość często. Zapisałabym się, bo ja dietę raczej przestrzegam ze względu na cukrzycę. To nie będzie takie trudne.
Jakie są korzyści płynące z udziału w projekcie? - Korekta diety, zwiększenie aktywności fizycznej, ćwiczenia specjalnie opracowane dla grupy pacjentów 60+ i interwencja dietetyczna szyta na miarę, czyli uzupełnimy to, czego w państwa jadłospisie brakuje - mówi profesor Donata Kurpas, krajowy koordynator programu Focus
Trwa rekrutacja do programu. Po 3 miesiącach specjaliści przeanalizują wyniki, po kolejnych 3 może nastąpić korekta.
Naukowcy przekonują, że zmiany można cofnąć lub ograniczyć przez odpowiednią, indywidualnie dopasowaną dietę i aktywność fizyczną. Udział w półrocznym projekcie jest bezpłatny. Liczba miejsc nie jest ograniczona, trzeba jednak spełnić określone warunki wieku i objawów. Z programu mogą także skorzystać opiekunowie osób dotkniętych zespołem słabości. Międzynarodowy projekt Focus jest realizowany ze środków unijnych w 10 krajach. Szczegóły można poznać w przychodni przy ulicy Syrokomli we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.