Politechnika Wrocławska: Karol Bielecki i Sławomir Szmal kontra prawa fizyki
W czasie spotkania przeprowadzona zostanie analiza zachowania piłki podczas konkretnych zagrań meczowych. – Opiszemy wpływ rotacji na trajektorię lotu piłki, ale też spróbujemy ustalić, jaki wpływ na zachowanie piłki ma klej – tłumaczy dr Adam Sieradzki. – Poza tym opowiemy, w jaki sposób można rzucić piłkę, aby osiągnęła prędkość 120km/h, i dowiemy się, czy zawodnicy poruszają się po boisku w sposób chaotyczny.
Fizyka Sportu to organizowany od dwóch lat na Politechnice Wrocławskiej cykl popularyzujący nauki ścisłe poprzez prezentację różnego rodzaju dyscyplin sportowych. Do tej pory gośćmi wydarzenia byli siatkarze i siatkarki: Krzysztof Ignaczak, Piotr Gruszka, Katarzyna Mroczkowska, Anita Kwiatkowska oraz mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak.
- W trakcie spotkania, oprócz omówienia kwestii obecności fizyki podczas gry w piłkę ręczną, będziemy także rozmawiać o samej dyscyplinie – mówi Monika Wrzałek, koordynatorka Fizyki Sportu. – Na końcu przewidzieliśmy także czas na pytania od publiczności.
Sławomir Szmal – wieloletni bramkarz reprezentacji Polski i jej kapitan. Wicemistrz świata z 2007 r. oraz dwukrotny brązowy medalista mistrzostw - w 2009 r. oraz 2015 r. Uczestnik igrzysk olimpijskich (Pekin 2008 i Rio de Janeiro 2016). Najlepszy piłkarz ręczny świata roku 2009. Od 2011 r. zawodnik Vive Tauron Kielce, z którą to drużyną zwyciężył w 2016 r. w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych.
Karol Bielecki - lewy rozgrywający reprezentacji Polski. Wicemistrz świata z 2007 r. oraz dwukrotny brązowy medalista mistrzostw - w 2009 r. oraz 2015 r. Uczestnik igrzysk olimpijskich (Pekin 2008 i Rio de Janeiro 2016). Podczas tej ostatniej imprezy pełnił rolę chorążego reprezentacji Polski. Od 1 lipca 2012 r. reprezentuje barwy Vive Tauron Kielce, z którą to drużyną zwyciężył w 2016 r. w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych.
Dr inż. Adam Sieradzki - adiunkt w Katedrze Fizyki Doświadczalnej w grupie prof. Ryszarda Poprawskiego, zajmującej się badaniem materiałów multiferroicznych.
Początek wydarzenia o godz. 18.30 w Strefie Kultury Studenckiej. Wstęp jest bezpłatny.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.